| |
Zřícenina hradu Cimburk
04. 09. 2007 Hrad se nachází na kopci (412 m.) nedaleko Městečka Trnávka a byl založen Ctiborem z Trnávky v letech 1290 až 1300 kvůli ochraně obchodní stezky vedoucí podél Třebůvky. Původně se hrad jmenoval Trnávka, ale již zanedlouho byl přejmenován na Cimburk. Rod z Cimburka vymřel roku 1502. Předhradí s třemi obrannými věžemi umožňovalo jediný vstup do hradu a bylo s ním spojeno padacím mostem překonávajícím 15 m široký příkop. Celek byl obehnán příkopem a valem. Roku 1365 je hrad uváděn jako středisko okolního panství. Za husitských válek zde sídlil Dobeš z Meziříčí a Popovic, který podepsal stížný list českých a moravských pánů zaslaný do Kostnice na obranu Mistra Jana Husa. Roku 1464 byla obrana předhradí vylepšena postavením kruhové věže. Roku 1503 zde panoval Arkleb z Boskovic, po něm se statku ujímá Ladislav z Boskovic, který opravil a přesta-věl hrad. Roku 1568 drží statek Prokop Podstatský z Pru-sinovic, který dal ulít nový zvon a zřídil v Trnávce rybník. Po něm držel panství Jindřich Podstatský z Prusinovic a po něm bratři Jan, Matyáš a Prokop, kteří roku 1593 statek prodali Adamovi Věžníkovi z Věžník, za něhož byl hrad znovu opraven. Roku 1619 drželi zboží nezletilí sirotci Václav, Jiří, Adam, Ladislav a Ludmila, evangelíci, jejichž poručník Jakob Jalůvka z Milovic roku 1622 panství prodal Karlovi knížeti z Lichtenštejna, který roku 1636 statek spojil s panstvím třebovským. Za třicetileté války byl roku 1645 hrad vypálen císařským vojskem. Po přesunu správního střediska do Moravské Třebové byl hrad obýván jen zřídka a postupně chátral. Roku 1776 jej zapálil blesk a vyhořelý hrad již nebyl nikdy obnoven. Do současnosti se zachovala jen část hradu s branou a baštou předhradí, že samotného hradu zbyla jen zeď dvoupatrového obytného paláce a část zdiva věže. Hrad se původně skládal ze dvou částí, a sice ze silně opevněného předhradí, jehož brána, opevněná valem a příkopem, byla opatřena čtyřbokou věží s kulatou baštou po boku. Předhradí bylo asi 20 metrů široké a 30 metrů dlouhé, chráněné silnými zdmi pomocných budov. Z předhradí bylo pravděpodobně možné se po padacím mostě dostat do silně opevněného vlastního hradu s palácovými budovami. Celková délka hradu, který byl obehnán příkopem a valem je 100 metrů, v nejširším místě má 35 metrů. V roce 1905 se dokonce uvažovalo o konzervaci hradních ruin a ještě v roce 1908 pokračovalo odklízení hradních trosek. Byly přitom nalezeny gotické neglazované kachle a zelené glazované kachle renesanční, které jsou uloženy v muzeu v Moravské Třebové.
Autor: Jan Řeháček Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2007 Předchozí článek: Městečko Trnávka Následující článek: Ďáblova bible - Kodex gigas Vytiskni stránku Zpět na úvodní stránku |
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje. Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč. Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.
|