Sdružení přátel Pardubického kraje

Z DUKLY DO SLATIŇAN ZA 12 MINUT


2.04.2022 Od prosince minulého roku se můžete dostat z Dukly v Pardubicích do Slatiňan za 12 minut po dokončené páteřní regionální komunikaci I/37, viz schéma. Jako zpracovatelé územních plánů dotčených měst z toho máme radost a chtěli bychom čtenáře VL o přípravě výstavby informovat.

Města Chrudim a Slatiňany která desítky let dusila tranzitní doprava, získala po nekonečném čekání obchvaty a také nové plochy pro svůj budoucí rozvoj. Podmínkou pro realizaci těchto obchvatů je schválená územní a technická připravenost, což je záležitost na více jak jedno volební období. Z DUKLY DO SLATIŇAN ZA 12 MINUT Od prosince minulého roku se můžete dostat z Dukly v Pardubicích do Slatiňan za 12 minut po dokončené páteřní regionální komunikaci I/37, viz schéma. Jako zpracovatelé územních plánů dotčených měst z toho máme radost a chtěli bychom čtenáře VL o přípravě výstavby informovat. Když máte vše schválené na stole, nastává další čekání, v našem případě 15 - 25 let na zařazení do schváleného plánu investic. Celou tu dobu je třeba hlídat, aby se schválený koridor nezačal obestavovat bytovou výstavbou, což by mohlo realizaci ohrozit. Velkým problémem je hluk z provozu aut. V Chrudimi jsme trasovali obchvat do hlubokého zářezu na Pumberkách (výška 300m n.m.) a ve Slatiňanech v dostatečné vzdálenosti od bydlení na pokraji dřívější těžby rašeliny (slatina), podle které má město název. Takto vymezené plochy budou využity pro rozvoj výroby a podnikání. Ve Slatiňanech se podařilo přemístit obchvat ze západu na východ, kde nejsou ohroženy vazby města, zámku a hřebčína na CHKO Železné hory. Za úspešnou realizaci vděčíme početnému kolektivu od zastupitelů přes členy různých komisí a též angažované veřejnosti po osvícené starosty. V Chrudimi jsme spolupracovali s p. starostou Ing. Jiřím Novým a ve Slatiňanech se starostou MVDr. Ivanem Jeníkem. Nezbytná je spolupráce architektů a dopravních inženýrů. Podívejte se prosím na vedlejší schéma fungování východočeské páteřní magistrály. Udělejte si pěkný výlet do Chrudimi, Slatiňan a Železných hor, které se nejen obyvatelům Pardubic nyní znatelně přiblížily.

GPS souřadnice: 49.9318739N, 15.8234161E

Autor: ing. arch. Vladimír Rozehnal
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2022
Předchozí článek: Stavební kameny naší krajiny - 1. část
Následující článek: KOSTEL SV. MARTINA VE SLATIŇANECH


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2022 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Stavební kameny Pardubického kraje
Motoráčky z Pardubic
Kozlovský kopec
Šediváčkův longPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Jiljí opata v NASAVRKÁCH.

ORLICKOÚSTECKO: Typické domky ve vesničce LANŠPERK nacházející se pod stejnojmenným hradem.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: Zámek NOVÉ HRADY u Litomyšle.

SVITAVSKO: Zřícenina hradu CIMBURK z konce 13. století.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Zámek je domimantou městečka CHOLTICE.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml