Sdružení přátel Pardubického kraje

Vysokomýtsko je spjato s osudy jednoty bratrské

Barokní areál ve Vraclavi

29. 11. 2007 Mikroregion Vysokomýtsko tvoří 27 obcí, seřazených v následujícím seznamu sestupně dle počtu obyvatel - Vysoké Mýto, Brandýs nad Orlicí, Vraclav, Zámrsk, Sruby, České Heřmanice, Tisová, Dobříkov, Běstovice, Slatina, Leština, Koldín, Džbánov, Svatý Jiří, Nové Hrady, Podlesí, Mostek, Zálší, Oucmanice, Javorník, Sudslava, Vračovice-Orlov, Vinary, Zářecká Lhota, Nasavrky, Plchovice, Pustina. Žije zde celkem více než 21.400 obyvatel.
Území mikroregionu se rozprostírá na ploše 19.100 ha.
Z hlediska územního členění patří k Pardubickému kraji a zasahuje do 2 sousedících okresů - Ústí nad Orlicí a Chrudim.

Mikroregion se nachází v malebném prostředí v podhůří Orlických hor, na západní straně jsou obce mikroregionu kryty výběžky Žďárských vrchů. Spadají do geomorfologické oblasti Svitavská pahorkatina v České tabuli. Charakter mikroregionu Vysokomýtsko je tedy členitý, má pahorkatinový ráz. Nejvyšším vrcholem Vysokomýtska je Lysina s nadmořskou výškou 510 m n.m.
Území bylo hustě osídleno již od pravěku, o čemž vypovídají i archeologické nálezy. Převažující funkcí území je bydlení, s doplňkovou funkcí rekreační a výrobní.
Řeka Tichá Orlice tvoří jedinečnou ekologickou zelenou páteř území, spolu s vyhlášeným přírodním parkem Orlice. Orlice je jednou z posledních větších českých řek, která dosud teče převážně přirozeně meandrujícím korytem, podél nějž jsou i slepá ramena. V nivě se nám dodnes na mnoha místech zachovala přirozená rostlinná a živočišná společenstva. Kromě široké nivy přirozeně meandrujícího toku řeky Tiché Orlice jsou nápadné a přírodovědecky významné především strmé srázy s čet-nými vypreparovanými opukovými skalami.
V blízkosti obce Vinary se nachází hluboce zaříznuté údolí Bětnického potoka. Jeho stráně jsou opukové, velmi příkré a jejich suťový les se vzácnou květenou je chráněn. Atraktivní údolí a okolní členitá krajina předhůří Orlických hor je ideálním prostředím pro aktivní dovolenou. Krajina je velice malebná a zahrnuje několik evidovaných lokalit s výskytem zvláště chráněných druhů živočichů, rostlin a dřevin. Přijeďte si odpočinout do klidné oblasti s mírnými vlnkami kopečků předhůří Orlických hor. Pojďte se procházet malebným okolím řeky Loučné a údolím řeky Orlice. Projeďte se na kole nenáročným, ale pěkným terénem za památkami, koupáním či přírodními zajímavostmi lesem, poli i vesnicemi.. Centrem regionu je Vysoké Mýto s více než 12 tisíci obyvateli. Toto královské věnné město založené Přemys-lem Otakarem II. se pyšní celou řadou historických památek, především pak unikátním téměř čtvercovým náměstím největším mimopražským v Česku, a dochovanými pozůstatky městského opevnění.
Navštivte Vraclav a okolní krajinu spjatou se starou historií tragedie rodu Vršovců, oblast, jejíž charakter poznamenala blízkost hraničního hvozdu mezi Čechami a Moravou. Naleznete zde prastará místa, kudy procházela obchodní Trstenická stezka, která ve středověku spojovala Čechy a Moravu.
Hlavní vraclavskou památkou je areál třetího kostela - barokního kostela sv. Mikuláše a lázní, které vznikly nad léčivým pramenem a jejichž rozkvět spadá do 20. let 18. století, kdy byl podle návrhu pražského architekta C.A. Canevalle postaven vrcholně barokní kostel. V areálu se také nachází dřevěná poustevna "Fráterka" z roku 1679, kde sídlil poustevník, jenž pečoval o kapli a později kostel a poskytoval nemocným léky.
Tento kraj je také spjat s osudy Jednoty bratrské. Zde byl zajat její biskup Jan Augusta, zde napsal Jan Ámos Komenský svůj Labyrint světa a ráj srdce. Na Růžovém paloučku se podle pověsti v době pobělohorské loučili Čeští bratři se svým domovem před nuceným odchodem do ciziny.
S Komenským je spjato také další centrum Vysokomýtska - Brandýs nad Orlicí, kde Komenský pobýval. V druhé polovině 15. století se Brandýs nad Orlicí stal jedním z prvních sídel Jednoty bratrské. V roce 1474 tu zemřel zakladatel Jednoty bratrské bratr Řehoř, konalo se zde také množství bratrských sněmů (synod). V místech dnešního zámku stával dům, v němž bydleli bratrští kněží.
V letech 1622-25 zde žil Jan Ámos Komenský, v Brandýse vznikal i Labyrint světa a ráj srdce či Hlubina bezpečnosti. Zde se také Komenský podruhé oženil a za manželku si vzal Dorotu Cyrillovou. V městečku pobýval spolu s dalšími 23 bratrskými kněžími pod ochranou Karla staršího ze Žerotína.
Hojně navštěvovaným místem mikroregionu je také rokokový zámek Nové Hrady, který prošel v posledních letech díky současným majitelům důkladnou rekonstrukcí a dnes se stává jednou nejnavštěvovanějších a nejobdivovanějších památek Pardubického kraje. Zámecký areál bývá pro svou velkorysost a architektonickou jedinečnost nazýván "České Versailles". Součástí expozic zámku je nově otevřené první české muzeum cyklistiky.
Mikroregion má oproti ČR (130 obyvatel/km2) podprůměrnou hustotu osídlení (113 obyvatel/km2).

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2007




Předchozí článek: Významné památky Vysokého Mýta
Následující článek: Za krásami a historií okolí Dobříkova u Chocně


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Židovská synagoga v HEŘMANOVĚ M2STCI.

CHRUDIMSKO: Kašna uprostřed náměstí ve SKUTČI.

ORLICKOÚSTECKO: Novogotická kaple Panny Marie z konce 19. století v LANŠPERKU.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Jana Křtitele v TATENICÍCH.

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: Podzimní krajina na SVITAVSKU.

SVITAVSKO: Barokní radnice uprostřed náměsdtí v POLIČCE.

PARDUBICKO: Příhrádek v PARDUBICÍCH.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml