Sdružení přátel Pardubického kraje

V Pardubickém kraji se ubytovalo nejvíce turistů za posledních 12 let


16.01.2024 Cestovnímu ruchu se po covidových letech začíná zase dařit. A v některých oblastech zažívá boom, jaký tady roky nebyl. Podle dat Českého statistického úřadu se za druhé čtvrtletí tohoto roku v ubytovacích zařízeních našeho regionu ubytovalo přes 142 tisíc hostů, o osm procent více než loni. To je nejvíce za posledních 12 let a sezóna ještě zdaleka nekončí. Podle výsledků za druhé čtvrtletí letošního roku došlo k nárůstu tuzemské i zahraniční klientely. data. Nejvíce ubytovaných návštěvníků představují tradičně hosté z České republiky, těch bylo 124 tisíc a růst oproti loňsku je kolem šesti procent. Velice zajímavé jsou i statistiky u zahraničních turistů. U nás v regionu se jich ubytovalo necelých 19 tisíc a nárůst je to o zhruba 27 procent oproti minulému roku. Nejspíše zafungovaly marketingové kampaně, protože například u turistů z Polska je meziroční růst ve sledovaném období 52 procent, Německa 40 procent a Slovenska 23 procent. Jsou to samozřejmě čísla bez července a srpna, takže se dá očekávat, že letošní turistická sezóna bude vydařená a my na základě fi nálních dat začneme s kolegy z Destinační společnosti Východní Čechy připravovat kampaň na další rok,“ uvedl radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.

Statistici evidují ve druhém kvartále letošního roku téměř 335 tisíc přenocování hostů. To je o 10 procent vyšší číslo než vloni. Průměrně v našem regionu turisté strávili dvě noci.

KAM TURISTÉ MÍŘÍ? DO OBLAK I ZA PAMÁTKAMI
Jaké jsou nejoblíbenější turistické destinace v Pardubickém kraji? V létě turisté podnikají hlavně výlety do přírody, kde si užívají aktivní dovolenou, například pěší turistiku, cyklovýlety či výjezdy po řekách. „Velmi populární je například sjíždění trailů v bike areálech, kterých máme v kraji opravdu velký výběr – Singltrek Suchák, Trail park Dolní Morava, Bike resort Moravská Třebová, areál Peklák u České Třebové, Cyklopark Podhůra u Slatiňan a další. Velké množství originálních rozhleden a vyhlídkových míst láká k pohledu na krajinu z výšky, nejvíce navštěvovanou je stále Stezka v oblacích a Sky Bridge 721 na Dolní Moravě. Často návštěvníci kombinují aktivní turistiku s poznáváním památek, mezi nejnavštěvovanější patří Zámek Pardubice, Muzeum v přírodě Vysočina – Veselý Kopec, hrad Svojanov, hrad Kunětická hora, zámek Slatiňany, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Státní zámek Litomyšl a další. Významně se zvyšuje návštěvnost i na unikátních vojenských památkách na Králicku – tvrz Bouda, tvrz Hůrka, Vojenské muzeum Králíky,“ sdělila ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.

Pardubický kraj však nabízí vyžití i ve dnech, kdy počasí příliš neláká na výlety ven. „Máme radost, že návštěvníci zjistili, že pokud není zrovna ideální počasí, tak mohou obdivovat unikátní východočeská muzea a galerie, například Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, Regionální muzea v Litomyšli, Chrudimi a Vysokém Mýtě, Muzeum dýmek v Proseči, Africké muzeum Emila Holuba v Holicích, Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě a další,“ dodal další oblíbené turistické destinace radní Krejčíř.

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2023
Předchozí článek: Generál František Alexandr Zach
Následující článek: Historický most Červeňák promlouvá k dnešku


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Jeden tzv. hrobodomů v LEŽÁKÁCH. Součást pietního místa Ležáky, obce vypálené nacisty 24.6.1942

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Václava v ŘESTOKÁCH z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Pražská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je pozůstatkem městského opevnění. Její věž poskytne návštěvníkům města výhled na město.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v ČESKÉ TŘEBOVÉ s kašnou a starou radnicí.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie barokně přestavěný po požáru roku 1726 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Barokní radnice uprostřed náměsdtí v POLIČCE.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml