| |
Proseč je domovinou českých dýmek
26.02.2021 Rukodělná výroba dýmek v Proseči u Skutče na Chrudimsku prokazatelně sahá do poloviny 19. století, od 80. let 19. století se zde začaly dýmky vyrábět průmyslově. Průkopníky dýmkařského řemesla byli místní chasníci Antonín Pešina a Filip Švec, kteří základy řemesla pochytili při putování s pruskou armádou. První manufakturu na dýmky založil v Záboři, osadě, která je součástí Proseče, Bernard Kopperle už v roce 1880. O čtvrt století později už to nebyla dílna s třiceti dělníky, ale továrna, která měla odbyt v celé monarchii. K výrobě se používaly především kořeny a pařezy olše a některých ovocných stromů. Největší rozkvět potkal dýmkařství na Prosečsku ve 30. letech minulého století. Živobytí údajně zajišťovalo stovkám místních, ať už u soustruhů nebo při ručním leštění. Na dýmkách pracovaly celé rodiny, včetně dětí. Nabídka různých typů dýmek byla neuvěřitelně pestrá. Registrována prý byla skoro půl tisícovka typů. Řemeslo dýmkařů se pak po mnohaleté nadvládě cigaret a doutníků znovu k životu nadechlo v 60. letech minulého století. Dýmky se přes noc staly módním doplňkem na všech kontinentech. Podnik Koh-i-nor v Proseči prožíval neuvěřitelnou konjukturu a nestačil zásobovat český trh, kvalitní dýmky se také exportovaly. Vyrábělo se jich až milión ročně. Brzy došel domácí materiál, pro kořeny se jezdilo ke Středozemnímu moři, dokonce i do Albánie. Vyleštěná hlavička s nádhernou kresbou bruyeru byla vždy chloubou prosečských dýmkařů. Vyráběly se tu i porcelánky. Místní dýmkaři toto porušení tradice ovšem nesli mimořádně těžce. Významné etapy rozvoje, skomírání a znovuprobouzení tohoto unikátního řemesla dokumentuje i muzeum dýmek na prosečském náměstí. Expozice zahrnuje na tři stovky dýmek. Některé jsou více než sto let staré, časově kolekci uzavírá několik exkluzivních výrobků firmy BPK, která v Proseči vyrábí a do desítek zemí exportuje dýmky v dnešní době. Muzeum, otevřené od května do října, seznámí návštěvníky i s nástroji na výrobu dýmek, materiály, ze kterých se vyřezávají a soustruží. Je tu koutek věnovaný Sherloku Holmesovi i českým osobnostem z umělecké sféry, které se rády nechaly vidět a fotografovat s dýmkou v koutku úst. Muzeum navštívil i Karel Schwarzenberg, který muzeu věnoval jednu ze svých dýmek od konkurenční firmy z britských ostrovů. Mnoho kuřáků sice časem dýmky cpané voňavými holandskými tabáky z Tuzexu omrzely, ale zůstaly desítky věrných, kteří si pak našli své dvorní dodavatele dýmek u prosečských řezbářů. Mezi ně patřili například režisér Dušan Klein, herec Stanislav Zindulka a především František Filipovský. Podle pamětníků obchod probíhal spíš jako naturální směna. Řezbář si považoval za čest vyřezat nějaký ten „majstrštyk“ pro známou osobnost a ta zase nechtěla urazit výrobce penězi. Protihodnotou býval například karton spart nebo láhev myslivce. Prosečska firma BPK je dnes nositelem toho nejlepšího z tradice, její dýmky jsou spíš uměleckými díly a oslovují jen skutečné znalce.
Autor: Zdeněk Seiner Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2020 Předchozí článek: 680 let města Pardubice Následující článek: O propagaci slavného vynálezce se stará spolek RESSEL Vytiskni stránku Zpět na úvodní stránku |
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje. Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč. Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.
|