Sdružení přátel Pardubického kraje

Z historie Čermné


24. 06. 2008 Když český král Přemysl Otakar II. začal kolonizovat velký zemský prales, který sahal od hranic Moravy k Tiché Orlici a od Litomyšle ke Štítům, vybrala si početná skupina osadníků kolonizátorů dlouhé povodí potoka, který nazvala Červenka. Jméno obce je poprvé uváděno v roce 1304 v nadační listině, kterou král Václav II. předává lanškrounské zboží nově založenému klášteru ve Zbraslavi. Obec Čermná je zvána Rottenwasser.

V té době zde již stál dřevěný kostel. V roce 1358 přešla obec směnou do majetku biskupství Litomyšlského a je uváděna latinským názvem Rota Aqua (Červená Voda). Název je odvozen od červené barvy permského pískovce. Po husitských válkách přešlo celé panství do majetku šlechtického roku Kostků u Postupim. Za jejich vlády kolem roku 1450 byl v obci vybudován rybník. Roku 1507 pak přešla obec do majetku Pernštejnů, kteří jej roku 1588 prodali Adamu Herzánovi z Harasova. Za jeho vlády byla zavedena evidence majetku poddaného lidu (pozemkové knihy), které jsou dnes uloženy v oblastním archivu v Zámrsku.
Roku 1622 se panství dostává do majetku rodu Lichtenštejnů, kteří měli panství v držení až do zrušení poddanství v roce 1848. V roce 1687 - 90 byl postaven nynější kamenný kostel, který byl v r. 1867 prodloužen východním směrem. V roce 1873 byla Čermná jmenována městysem a již rok před tím měla vlastní poštu. V té době měla Čermná okolo 3 700 obyvatel. Od roku 1922 byl název obce Čermná v Čechách a od roku 1926 Čermná u Kyšperka.
V roce 1936 byla obec pro náboženské nepokoje rozdělena na Dolní Čermnou s katolickým vyznáním a kostelem sv. Jíří a farou a Horní Čermnou s evangelickým vyznáním, evangelickým kostelem a farou. K násilnému rozdělení obce Dolní Čermné došlo ještě v roce 1938, kdy od splavu rybníka horní část obce patřila do Sudet a od splavu dolů do Protektorátu. Do svých hranic se Dolní Čermná vrátila po válce v roce 1945. První středisko obce se nacházelo v místě, kde stojí kostel. Je předpoklad, že na strmém ostrohu obtékaném porokem, stálo strážiště, které chránilo brod přes potok na důležité zemské cestě.
Křivolaký potok s rozbahněným okolím při jarním tání a za povodní nutil obyvatele osady, aby si stavěli obydlí výše nad potokem a k nim vyšplhali a vyjezdili cesty. Když pak byl na ostrohu postaven dřevěný kostelík, byla při něm i fara.

GPS souřadnice: 49.97842N, 16.56666E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2008






Předchozí článek: Starobylý most pod kostelem sv. Jiří v Čermné
Následující článek: 70 let přehrady Pastviny


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Jiljí opata v NASAVRKÁCH.

ORLICKOÚSTECKO: Pražská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je pozůstatkem městského opevnění. Její věž poskytne návštěvníkům města výhled na město.

ORLICKOÚSTECKO: ČESKOTŘEBOVSKÉ náměstí s morovým sloupem z roku 1706.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Fresky z 18. století na Loretánské kapli v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Městská věž v JEVÍČKU.

PARDUBICKO: Občanská záložna v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml