Sdružení přátel Pardubického kraje

Ve Vysokém Mýtě získali Sodomkův kabriolet Jawa Minor


11.11.2017 Dalším krásným přírůstkem do expozice Muzea českého karosářství Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě se stal stříbrný kabriolet Jawa Minor z roku 1939. Na vzácného veterána s karoserií Sodomka za 700 tisíc korun se podařilo získat dotaci 490 tisíc korun z Ministerstva kultury. Zbytek uhradí muzeum z příspěvku na provoz, který Pardubický kraj pro tento účel navýšil. Rozdělení provozních prostředků schválili radní Pardubického kraje.
„O veterán Jawa Minor se jeho předchozí majitel dobře staral, je stále ve velmi dobrém stavu a je plně provozní, pravidelně se během roku účastní několika setkání historických automobilů,“ informoval ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek. Vůz je opatřený tzv. certifikátem originality, který vydává Společnost přátel Carrosserie Sodomka automobilům prokazatelně karosovaným firmou Sodomka ve Vysokém Mýtě.

Pro rok 1937 připravila Jawa nový vůz vlastní konstrukce označený jako Jawa Minor. Ten byl představen na posledním předválečném autosalonu v Praze konaném ve dnech 16. až 24. října 1937. První návrh na kabriolet na chassis Jawa Minor pochází zřejmě záhy po představení automobilu na pražském autosalonu. V březnu 1938 objednal Stašek Moravec z Prahy – Pankráce zřejmě přímo u firmy Jawa luxusní kabriolet na podvozku Jawa Minor. Podvozek výrobního čísla 240 a čísla motoru 7255 byl expedován z továrny 15. dubna 1938. Posloužil jako základ pro stavbu první kabrioletové karoserie na podvozku Jawa ve Vysokém Mýtě. Důvodem, proč se domníváme, že karoserii u firmy Sodomka objednala přímo pankrácká automobilka je, že sama 9. listopadu téhož roku vystavila účet, tedy až po karosování ve Vysokém Mýtě. Vysokomýtská továrna již od roku 1933 karosovala série kabrioletů - nejprve Walter Junior, v roce 1935 přibyly i karoserie na podvozcích Aero a v polovině roku 1938 také modernizovaný typ Praga Piccolo, kterému byl první kabriolet Minor nejpodobnější.
Na základě spokojenosti s výrobou prvního kabrioletu si v roce 1939 objednala automobilka Jawa u firmy Sodomka větší sérii automobilů Minor s karoserií z Vysokého Mýta. Počet vyrobených kabrioletů Jawa Minor a karosérií Sodomka v sérii byl podle obchodních knih 25 až 26 kusů v rozmezí od května 1939 do dubna 1940. To koresponduje také s údaji ve vysokomýtském podnikovém archivu IVECO Czech Republic, a.s, kde je uveden počet 25 kusů kabrioletů Jawa v roce 1939. Sériové kabriolety se v detailech od prvního vozu z roku 1938 lišily. Zřejmě z důvodu nižší ceny se v této sérii upustilo od sklopných boků stahovacích oken ve dveřích. Z hlediska olakování je zajímavá statistika – 7x černá, 7x modrozelená, 7x „metalise“, 2x modrá, a 1x kávová, vínová a šedá. Z uživatelů, nebo zákazníků těchto kabrioletů Jawa lze jmenovat např. JUDr. Jaroslava Freie, ředitele továrny Jawa nebo cestovatele a spisovatele Alana Forejta.
Výrobce: Carrosserie Sodomka Vysoké Mýto (karosérie, interiér), Jawa Kvasiny (podvozek).

Technický popis
Rozměry: délka 3750 mm, šířka 1340 mm, rozvor 2400 mm, hmotnost 750 kg, rozchod kol 1050 mm
Dvoudobý, řadový dvouválcový motor motor o obsahu 615,75 ccm, vodou chlazený, výkon 14 kW
Nejvyšší rychlost 95 km/h

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2017




Předchozí článek: V České Třebové by mohlo vzniknout unikátní trampské muzeum
Následující článek: Skály a jeskyně pod Králickým Sněžníkem


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Rozhledna na ANDRLOVĚ CHLUMU u Ústí nad Orlicí.

ORLICKOÚSTECKO: renesanční radnice uprostřed náměstí v LANŠKROUNĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Barokní kostel sv. Jakuba s hranolovou věží v MĚSTEČKU TRNÁVKA

SVITAVSKO: Sgrafita zhotovená podle Váchalova Krvavého románu na domě čp. 127 v LITOMYŠLI.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml