Sdružení přátel Pardubického kraje

V Pardubickém kraji se měnily hranice okresů


23. 03. 2007 S účinností od 1. ledna 2007 došlo v Pardubickém kraji ke změnám hranic okresů a přesunu některých obcí. Jedna obec - Hostovice - se už v roce 2006 dnem komunálních voleb sloučila s městem Pardubice. Z okresu Chrudim byly do okresu Ústí nad Orlicí přesunuty obce Leština, Nové Hrady, Řepníky, Stradouň a Vinary. Do stejného okresu byly převedeny i obce Radhošť a Týnišťko, které doposud územně spadaly do okresu Pardubice. Do okresu Svitavy byly z Orlickoústecka přesunuty obce Němčice a Sloupnice. Ze seznamu obcí okresu Ústí nad Orlicí byl také vymazán Vlčkov. V původní vyhlášce byla totiž tato obec uvedena i v okrese Svitavy.

Jak nám sdělila Zdeňka Plšková, starostka obce Vinary, byla historicky tato obec do roku 1960 součástí tehdejšího vysokomýtského okresu. "Proto, když se před nedávnem naskytla možnost, aby spádově bylo pro nás obcí s rozšířenou působností opět Vysoké Mýto, tuto možnost jsme uvítali," uvedla starostka pro Vlastivědné listy Par-dubického kraje. Podobně tomu bylo i u řady dalších obcí, pro které bylo Vysoké Mýto obcí s rozšířenou působností, přesto podobně jako Vinary byly součástí okresu Chrudim. Jak však dodává starostka Plšková, i přesto, že dopravní spojení této oblasti do Vysokého Mýta je obstojné, řada úřadů se nachází v jiných městech: "Úřad práce máme ve Skutči, stavební úřad v Chrudimi. Tyto záležitosti se budou muset ještě dořešit." Nevýhodou pro obyvatele obcí, které se přesunuly do jiného okresu, je nutnost výměny občanských průkazů.
Také obec Leština, která v minulosti byla součástí panství Nové Hrady, byla při zřizování okresů v roce 1850 začleněna do okresu Vysoké Mýto. Roku 1960 byla Leština včleněna do okresu Chrudim, nyní se stala spolu s dalšími obcemi součástí okresu Ústí nad Orlicí.
Co se změny počtu obyvatel dotčených okresů týče, obce, které se nově stanou součástí okresu Ústí nad Orlicí, mají úhrnem přibližně 4 600 obyvatel, naopak Němčice a Sloupnice, které opouštějí Orlickoústecko, mají dohroma-dy přibližně 4 100 obyvatel.
Pardubický kraj má 451 obcí, z toho je 15 obcí s rozšířenou působností a 26 obcí s pověřeným obecním úřadem. Z celkového počtu obcí je 32 měst.

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2007




Předchozí článek: Národní buditel Matěj Josef Sychra
Následující článek: Informační centra v kraji budou mít certifikáty


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Rozhledna na ANDRLOVĚ CHLUMU u Ústí nad Orlicí.

ORLICKOÚSTECKO: Rotunda sv. Kateřiny v ČESKÉ TŘEBOVÉ pochází z 12. století.

ORLICKOÚSTECKO: Radnice v ŽAMBERKU.

SVITAVSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie barokně přestavěný po požáru roku 1726 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Sgrafita zhotovená podle Váchalova Krvavého románu na domě čp. 127 v LITOMYŠLI.

PARDUBICKO: Hřebčín v KLADRUBECH NAD LABEM je jedním z nejstarších na světě.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml