Sdružení přátel Pardubického kraje

Ústeckoorlická Kociánka

Foto: autor

5.02.2012 Město Ústí nad Orlicí má unikátní park, který je návštěvníky obdivován, místními je však zatracován.
V roce 2009 rozhodli zastupitelé města, že v prostoru Smetanovy ulice zvaném Kociánka, který je ohraničen Hernychovou vilou, základní uměleckou školou, bývalým okresním úřadem, zdravotnickou školou, budovou Policie ČR, gymnáziem a kulturním domem, vznikne park za celkovou částku 62 miliónů korun park, jehož výstavba bude částkou 37 miliónů korun financována z dotace Rozvojového operačního programu EU.
Historie vzniku tohoto zvláštního území v centru města je však starší. Již v listopadu roku 2007 byly prezentovány návrhy 3 architektů na lokalitu Smetanovy ulice. Jeden návrh byl z pera architekta Jiřího Fleischera, druhý návrh Karla Blanka oddělil pěší a silniční dopravu, návrh architekta Kokeše řešili prostor esteticky a umělecky, kde byl jako ústřední prvek prezentován kruh. A právě tento záměr zvítězil a Přemysl Kokeš byl zvolen architektem přeměny Smetanovy ulice.

V dubnu 2008 byla pokusně uzavřena Smetnaova ulcie pro dopravu, aby se zjistilo, jak hodně se zvýší zatížení automobily okolních ulic. Na podzim byla již připravena studie na podobu Kociánky s fontánami, kruhovými prvky, zelení, dětským hřištěm či amfi teátrem. Unikátem byly již tehdy zejména stromy umístěné v jednotlivých okružích. V říjnu roku 2008 bylo na tento projekt vydáno územní rozhodnutí, v dubnu 2009 byl návrh zastupitelstvem města přijat, v červnu se o Kociánce hlasovalo opět, tentokrát již v kulturním domě a účast asi 500 diváků z řad občanů města. Na podzim započala realizace projektu.
Nový park Kociánka v centru města tak byl slavnostně otevřen 5. října roku 2010. Není bez zajímavosti, že i po rekonstrukci prochází celou lokalitou dokonce dvě komunikace, které nemají nijak označenou část pro automobily a pro chodce, prostě zde dochází dle soudu návštěvníka města k harmonickému soužití chodců s automobily. Mě jako návštěvníka Ústí nad Orlicí tento unikátně zbudovaný park mile překvapil, avšak soudě z reakcí obyvatel města a odborné veřejnosti na internetu, není tento park místními příliš oblíben. V prostoru Kociánky se nachází 138 betonových kruhů různých rozměrů, které jsou osázeny stromy či květinami. Osvěžění poskytuje fontána s vodotryskem, ale také dvě pítka a také větší kašna s rybami. Jednotlivé betonové skruže jsou vybaveny závlahovým systémem s výsuvnými postřikovači. Ve vybraných skružích jsou zabudovány reproduktory pro ozvučení prostranství. Osvětlení prostranství zajišťují nejen stylové a vkusná svítidla, ale také světelné pásy kolem skruží. Na skružích se pak nacházejí dřevěná sedátka. Součástí projektu je i dětské hřiště, které obsahuje několik hracích prvků jako je skluzavka, jrad, houpačka, zajímavostí jsou i dvě vodní nádrže propojené potůčkem, u vchodu na hřiště je zvonička, kde si mohou ratolesti zazvonit. Nevýhodou tohoto dětského hřiště je snad pouze blízkost silnice.
Další součástí parku je i amfi teátr, jehož kapacita je prý 500 diváků. Jedná se o svažitou trávu, dole je umístěno dřevěné kruhové jeviště.
Celé prostranství působí velmi zajímavě, kromě betonových skruží atraktivitu náměstí doplňuje budova Základní umělecké školy Jaroslava Kociána postavené v letech 2001 – 2003. Pokud tedy zavítáte do Ústí nad Orlicí, určitě neopomeňte navštívit toto prostranství před Základní uměleckou školou a můžete si udělat o celé lokalitě svůj vlastní úsudek.

GPS souřadnice: 49.9724317N, 16.3979283E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2011


Foto: autor
Foto: autor






Předchozí článek: Téměř zapomenuté pardubické fi rmy (XI. část)
Následující článek: Rozárka na okraji Žamberka je obdobou husitské hlásky


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Typické domky ve vesničce LANŠPERK nacházející se pod stejnojmenným hradem.

ORLICKOÚSTECKO: Most přes PASTVINSKOU PŘEHRADU zbudovanou v letech 1932 - 1938.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Podzimní krajina na SVITAVSKU.

SVITAVSKO: Kostel Panny Marie ve Svitavách.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml