Sdružení přátel Pardubického kraje

Třicet ket od znovuotevření školy ve Zdechovicích

Foto: autor

16.06.2022 Třebaže školní výuka pamatuje ještě slavné patenty Marie Terezie, dnešní školní budova existuje podle naší kroniky až od roku 1885. Vznikla tedy vlastně až 105 let po úmrtí Marie Terezie. Do té doby se učilo jinak a jinde. Dnes bychom řekli, že v různých provizorních podmínkách a jinak. Tím jinak se myslí délka vyučování a hloubka i počet probíraných předmětů.
Školní budově je tedy letos již úctyhodných 137 let. Je nasnadě je jí prošlo mnoho pedagogů, za všechny uveďme třeba pana řídícího Marboe a výbornou učitelku p. Marii Koženou. Žáků, kteří se stali v naší malotřídce prvňáčky je několik tisíc (V roce 1928 se jím podle dochovaných vysvědčení, stal i můj táta Josef).

Pak přišla doba, kdy nastal stav – „nemáme dost dětí“. A do potřebného minima jich nechybělo moc. Obec dlouho vzdorovala, ale „vrchnosti“ se moc dlouho vzdorovat nedalo. Škola byla uzavřena na neurčito. Díky za to, že v alespoň v přízemí fungovala mateřinka a budova se nejen vytápěla, ale i udržovala. Za to patří poděkování tehdejší ředitelce školky paní Aleně Červinkové a školníkům manželům Hanušovým. Je také jejich zásluhou, že budova přežila.
Obec, tj. zřizovatel po roce 1990, získala zajímavé příjmy do obecní pokladny a zároveň bylo možno uvažovat o znovu otevření základní školy. Obec zřídila nové prostory pro mateřskou školu ve Zdechovicích čp.157, v domě, který nám tu v rámci nulové varianty zanechala sovětská armáda a mohlo se přemýšlet o tom, jak začít. Díky velkému patriotovi p. Mgr. Janu Mazalovi a jeho manželce Haně se obci skoro zázračně a ve správnou dobu naskytl základ pedagogického sboru.
Budova byla uvnitř upravena pro pobyt a výuku postupně až 50 dětí a před 30 lety byla škola znovu a slavnostně obnovena. Od té doby škola JEDE. Ta velká písmena vyjadřují můj obdiv k tomu, co mohou zanícení učitelé pro děti vytvořit. Letos jsme tedy neméně slavnostně oslavili 30 let jejího znovuotevření. Takovou parádu si nenechala ujít p. Miluše Horská, senátorka za náš obvod a ani známá a milá patronka školy p. Monika Absolonová nechyběla. Svým přístupem k dětem i svým vystoupením obě dámy korunovaly celou slavnostní náladu.
Této slávě předcházelo spoustu práce pedagogů, dětí i zřizovatele, tj. obce Zdechovice. Budova dostala nové zateplení, plynové topení, různé instalace i nové podlahy. V podkroví vzniknul nový klimatizovaný ateliér s koutem pro hrnčířský kruh a pec, jako dobrá se ukázala i dvě jeviště pro vystoupení žáků.
Škola poskytuje základní vzdělání dětem od 1. do 5. ročníku. Nabízí svým žákům všestranné vyžití, kromě základního vzdělání, klade důraz na jazykovou přípravu, hudební výchovu, tvorbu šikovných rukou – keramiku a sport. Různými formami učí také děti vystupovat na veřejnosti.
V roce 2012 byla započata stavba „ZŠ Zdechovice úprava pozemku“, která přišla na 5 milionů Kč. Ta dala vedení školy další možnosti výuky a relaxace a více jsme o tom psali ve Vlastivědných listech Pardubického kraje 2/2013. Za školní budovou vyrostlo venkovní hřiště pro nejmenší s houpačkami. Na pozemku před hlavní budovou, kde má své místo nadzemní bazén, byl postaven travnatý kurt pro míčové hry a rozběhová dráha pro skok daleký s pískovým doskočištěm. Zbylou část pozemku dělí asfaltová cesta, „nalajnovaná“ pro sprint. Pro hraní míčových her slouží nové hřiště s pryžovým povrchem, které je barevně v souladu se stavbami i s rozběhovou dráhou. Jednotlivé povrchy jsou přitom barevně odlišeny podle účelu. V jižní části areálu byl do mírného přírodního svahu situován amfiteátr s jevištěm pro školní vystoupení i společenské akce obce s kapacitou 150 sedících osob. Za ním je kamenné ohniště s kruhovými lavicemi a dokonce domek pro zvukaře.

GPS souřadnice: 50.0139417N, 15.4644136E

Autor: Ing. Robert Chutic
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2022






Předchozí článek: Zřícenina loveckého zámečku Neulust u Uherska a navazující „kolostezky“
Následující článek: Památník Zámeček


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Židovská synagoga v HEŘMANOVĚ M2STCI.

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: LANŠKROUNSKÝ zámek z druhé poloviny 15. století

ORLICKOÚSTECKO: renesanční radnice uprostřed náměstí v LANŠKROUNĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: Kostel sv. Ducha v JAROMĚŘICÍCH.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml