Sdružení přátel Pardubického kraje

Rok připomínající 500 let renesance ve východních Čechách se vydařil

Pernštejnská svatba v Lanškrouně Foto: Pardubický kraj

18.12.2021 V dubnu 2021 uplynulo 500 let od smrti Viléma z Pernštejna. To nás na Pardubickém kraji inspirovalo k tomu, abychom se spojili s městem Pardubice, Národním památkovým ústavem, Univerzitou Pardubice a dalšími partnery a v roce 2020 začali připravovat nový program nazvaný „500 let renesance ve východních Čechách“.
Vilém z Pernštejna zahájil ve východních Čechách etapu velkého rozkvětu renesančních sídel. Pro město Pardubice znamenala jeho doba největší rozkvět v historii až do období průmyslové revoluce. Zanechala ve městě kromě zámku i obdivuhodné městské jádro, které je pro řadu akcí nádhernou kulisou.

Také pro Kunětickou horu, jako výchozí bod působení Pernštejnů ve východních Čechách, byl rok 2021 významný. Skončila zde rekonstrukce západního křídla hradu a na jaře byla tato část hradního komplexu po mnoha letech opět zpřístupněna veřejnosti.
Východočeské muzeum v Pardubicích vytvořilo ve spolupráci s Univerzitou Pardubice panelovou putovní výstavu Pernštejnské ženy a Evropa, která má i cizojazyčné mutace a cestuje po světě. Také ve východních Čechách představila, jak novověké šlechtické ženy přispívaly k formování evropské kulturní identity.
K renesanci ve východních Čechách patřilo nejen umění, vojenství, bankovnictví, ale také třeba chov koní spojený s Kladruby nad Labem, první rozsáhlé zakládání rybníků v Čechách v okolí dnešních Lázní Bohdaneč, nebo i vaření piva. Proto se k akcím připojily také Pardubický pivovar, Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem nebo Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč.
Přestože se ani tato oslava Pernštejnů a renesance letos neobešla bez problémů s epidemiologickým restrikcemi, podařilo se většinu plánovaných akcí uskutečnit. Některé z nich se přesouvají do příštího roku. Jednou z těch největších a nejočekávanějších bude otevření nové pernštejnské expozice Východočeského muzea na pardubickém zámku. Takže i v roce 2022 DEJME ŠANCI RENESANCI!
Prostřednictvím následujících fotografií vám nabízíme pohled na širokou škálu akcí a výstupů tohoto programu v letošním roce. Další najdete na webu: www.vilem500.cz

Autor: Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo:


Zrcadlo umění Foto: Pardubický kraj
Moravská Třebová. Foto: Pardubický kraj




Předchozí článek: Kam v zimě na běžky v Pardubickém kraji
Následující článek: Zima na Vysočině


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Pražská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je pozůstatkem městského opevnění. Její věž poskytne návštěvníkům města výhled na město.

ORLICKOÚSTECKO: LANŠKROUNSKÝ zámek z druhé poloviny 15. století

ORLICKOÚSTECKO: Radnice s cibulovou věží na náměstí v ÚSTÍ NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: Podzimní krajina na SVITAVSKU.

SVITAVSKO: Část městského opevnění a kostel sv. Jakuba v POLIČCE.

PARDUBICKO: Uličky Starého města v PARDUBICÍCH.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml