Sdružení přátel Pardubického kraje

Rok připomínající 500 let renesance ve východních Čechách se vydařil

Pernštejnská svatba v Lanškrouně Foto: Pardubický kraj

18.12.2021 V dubnu 2021 uplynulo 500 let od smrti Viléma z Pernštejna. To nás na Pardubickém kraji inspirovalo k tomu, abychom se spojili s městem Pardubice, Národním památkovým ústavem, Univerzitou Pardubice a dalšími partnery a v roce 2020 začali připravovat nový program nazvaný „500 let renesance ve východních Čechách“.
Vilém z Pernštejna zahájil ve východních Čechách etapu velkého rozkvětu renesančních sídel. Pro město Pardubice znamenala jeho doba největší rozkvět v historii až do období průmyslové revoluce. Zanechala ve městě kromě zámku i obdivuhodné městské jádro, které je pro řadu akcí nádhernou kulisou.

Také pro Kunětickou horu, jako výchozí bod působení Pernštejnů ve východních Čechách, byl rok 2021 významný. Skončila zde rekonstrukce západního křídla hradu a na jaře byla tato část hradního komplexu po mnoha letech opět zpřístupněna veřejnosti.
Východočeské muzeum v Pardubicích vytvořilo ve spolupráci s Univerzitou Pardubice panelovou putovní výstavu Pernštejnské ženy a Evropa, která má i cizojazyčné mutace a cestuje po světě. Také ve východních Čechách představila, jak novověké šlechtické ženy přispívaly k formování evropské kulturní identity.
K renesanci ve východních Čechách patřilo nejen umění, vojenství, bankovnictví, ale také třeba chov koní spojený s Kladruby nad Labem, první rozsáhlé zakládání rybníků v Čechách v okolí dnešních Lázní Bohdaneč, nebo i vaření piva. Proto se k akcím připojily také Pardubický pivovar, Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem nebo Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč.
Přestože se ani tato oslava Pernštejnů a renesance letos neobešla bez problémů s epidemiologickým restrikcemi, podařilo se většinu plánovaných akcí uskutečnit. Některé z nich se přesouvají do příštího roku. Jednou z těch největších a nejočekávanějších bude otevření nové pernštejnské expozice Východočeského muzea na pardubickém zámku. Takže i v roce 2022 DEJME ŠANCI RENESANCI!
Prostřednictvím následujících fotografií vám nabízíme pohled na širokou škálu akcí a výstupů tohoto programu v letošním roce. Další najdete na webu: www.vilem500.cz

Autor: Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo:


Zrcadlo umění Foto: Pardubický kraj
Moravská Třebová. Foto: Pardubický kraj
Předchozí článek: Kam v zimě na běžky v Pardubickém kraji
Následující článek: Zima na Vysočině


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2022 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Stavební kameny Pardubického kraje
Motoráčky z Pardubic
Kozlovský kopec
Šediváčkův longPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Jeden tzv. hrobodomů v LEŽÁKÁCH. Součást pietního místa Ležáky, obce vypálené nacisty 24.6.1942

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Vavřince ve VYSOKÉM MÝTĚ založený na skolnku 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Socha slona je symbolem KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Kostel Povýšení sv. Kříže na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Část městského opevnění a kostel sv. Jakuba v POLIČCE.

PARDUBICKO: Uličky Starého města v PARDUBICÍCH.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml