| |
Podívejte se na potrubí, za chvíli už nebude
08. 07. 2010 U vodní přehrady Seč se nachází technická rarita - potrubní přivaděč na vodní elektrárnu o průměru 2 m a celkové délce 1280 m (z toho 854,3 m připadá na unikátní dřevěné potrubí, které se skládá z dýh 8 cm silných, stažených ocelovými prutovými obručemi). Bohužel, zub času zapracoval a potrubí je v havarijním stavu. Jeho majitel byl nucen přistoupit k rekonstrukci. V dohledné době se stane dřevěné potrubí minulostí a nahradí jej ocelové. Od prvopočátku sleduje celý vývoj chrudimský místostarosta Roman Málek a zástupci Občanského sdružení Altus, kteří řešili problematiku dokonce s Ministerstvem kultury. "Jednal jsem jak s majiteli tohoto zařízení, tak dnes i s Ministerstvem kultury. Stav je opravdu havarijní. Musel jsem se, bohužel, ztotožnit s názory odborníků, kterým se tento přivaděč líbí, ale existuje řada objektivních důvodů, proč k takto radikální změně musí dojít," přikyvuje Málek s tím, že pouze dodává: "Doporučuji všem, ať si udělají v nejbližší době výlet a na ojedinělý technický skvost se podívají." Pár zajímavostí o potrubí a ze zjišťovacího stavu: a) přesto, že se v mnoha materiálech uvádí, že se jedná o technickou památku, nebylo potrubí nikdy za památku prohlášeno b) potrubí bylo vybudováno v letech 1941 - 1943, ale v 80. letech byla provedena poměrně zásadní rekonstrukce, takže již není "příliš" historické c) Ministerstvo kultury České republiky by muselo vzít stavbu jako muzejní exponát, v tom případě by se musela vyrábět replika - a ta by zřejmě ztratila svoji funkčnost d) podle šetření MKČR nebyla důvodem vzniku dřevěného potrubí v období 2. světové války skutečnost, že okolní krajina "tolik pracuje" a podloží se hýbe, nýbrž že říšská správa nedovolila použít ocel (byla potřeba pro zbraně). e) majitel potrubí se snažil a dlouhodobě jednal s řadou firem o rekonstrukci. Bohužel, nenašel žádnou, která by byla ochotna akci uskutečnit a převzít záruku nad stavbou (alespoň 5 až 10 let)
Autor: Roman Málek Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2010 Předchozí článek: První cukrovar v Hrochově Týnci Následující článek: Chrudim má rekreační lesy s rozhlednou, lanovým parkem a tělocvičnou Vytiskni stránku Zpět na úvodní stránku |
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje. Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč. Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.
|