Sdružení přátel Pardubického kraje

Pardubický kraj pokračuje v opravách památek v centru krajského města


14.10.2022 Bývalá reálka na Komenského náměstí, část Příhrádku pro Knihovní centrum U Vokolků, Krajská knihovna na Pernštýnském náměstí, budova krajského úřadu na náměstí Republiky, potravinářská škola od architekta Karla Řepy a samozřejmě Zámek. To jsou památkově chráněné budovy v Pardubicích, které se díky rekonstrukci Pardubickým krajem dostaly zase do formy. Brzo k nim přibudou i národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny projektovaná Josefem Gočárem, elektrotechnická průmyslovka od dalšího věhlasného architekta Ladislava Machoně a opravenou fasádu má nově také historický Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí.

VELRYBA OPĚT VYKOUKLA
Dům U Jonáše udržuje Pardubický kraj v pravidelných intervalech, jak si to vzácná stavba žádá. Fasáda a okna do náměstí jsou vystavené odpolednímu slunci a potřebují pravidelnou péči. „Do konce července byly vyspraveny všechny trhliny ve fasádě a nově natřena všechna okna. Naštěstí nebyla potřeba žádná zásadní renovace plastiky velryby od Jakuba Teplého. I přesto nás renovace stojí 1, 8 milionu korun,“ sdělil Roman Línek, náměstek hejtmana pro investice a kulturu.

OKNA NA PRŮMYSLOVCE NEBUDOU PROFUKOVAT
Střední průmyslová škola elektrotechnická sídlí v budově z roku 1928. Původně pro reálné gymnázium, na kterém učil jeho otec, ji navrhl architekt Ladislav Machoň (Machoňova Pasáž, Ředitelství pošt a telegrafů aj.) Prošla již několika dílčími rekonstrukcemi, teď přišly na řadu úspory energie v souvislosti se zateplením. „Díky zkušenostem z památkově chráněných budov v Pardubicích i na dalších místech kraje to už pro nás není nic nového, dobře spolupracujeme s památkáři i s fi rmami, které tyto práce dělají. Na průmyslovce projdou zásadní proměnou často profukující okna, což můžete už částečně vidět. Nedáváme nová, všude, kde to jde, se repasují původní okna a k tomu se opraví všechny klempířské a truhlářské prvky,“ uvedl Línek. V projektu za 62 milionů korun budou opraveny také všechny omítky, obklady a sokly, ale také hromosvody a vzduchotechnická zařízení pro odvětrání tříd se systémem zpětného získávání tepla. Na navazujících objektech, které nejsou památkově chráněné, bude provedeno zateplení střešních konstrukcí či výměna části krytin. „Stavba by měla být dokončena v říjnu 2023,“ informoval náměstek Línek.

V AUTOMATICKÝCH MLÝNECH TO HLAVNÍ BUDOVOU NEKONČÍ
Přestože se po prázdninách bude kolaudovat hlavní budova Automatických mlýnů pro Gočárovu galerii, stavební ruch v areálu ještě nějaký čas neustane. „Velké změny čekají zejména veřejné prostranství, které za přispění kraje a města řeší majitel zbylé části areálu Lukáš Smetana a jeho tým. Nás čeká zbourání dosavadní trafostanice, která je přilepená na přední fasádu mlýnů a uvidíme, v jakém stavu je původní fasáda pod touto přístavbou. Spolu s krajskou galerií řešíme také vnitřní vybavení galerie, patra pro zaměstnance a také vnitřní zařízení samostatné galerijní kavárny,“ dodal Roman Línek.

Autor: Zuzana Nováková
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2022






Předchozí článek: Hrad Rychmburk otevřel druhou sezónu zase o něco bohatší
Následující článek: Pardubice v 70. letech 20. století


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Rozhledna na ANDRLOVĚ CHLUMU u Ústí nad Orlicí.

ORLICKOÚSTECKO: Rotunda sv. Kateřiny v ČESKÉ TŘEBOVÉ pochází z 12. století.

ORLICKOÚSTECKO: Podloubí na náměstí v KRÁLÍKÁCH.

SVITAVSKO: Sousoší Kalvárie na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Stará radnice ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml