| |
Zámek Choltice
19.02.2016 Zámek je raně barokní stavba. Stavěl se od západu spíše do šíře než do výše. Vnějšek je členěn toskánskými pilastry, ještě po renesančním způsobu sdružená okna v prvém poschodí jsou rámována pravoúhlými lištami a mají pro tento raně barokní sloh typické uši s kapkami. V jižním křídle zámku je vestavěna kaple svatého Romedia. Dnes je zde farní kostel. Na stropě lucerny je obraz Trojice a kolem obrazy představující Romediovy ctnosti. V kopuli je 16 obrazů osob ze Starého zákona, jejichž počáteční písmena tvoří nápis: En Romedius a Thaur. Na hlavním oltáři je obraz svatého Romedia uzdravujícího člověka posedlého ďáblem, který namaloval J. M. Rotmayer, a kapli ho daroval arcibiskup Jan Arnošt Thun r. 1691. Zatímco v jiných zámcích jsou jen malé, někdy prosté kaple, ale přepychové bydlení, v Cholticích je to opačně: přepychová kaple, od roku 1786 je to farní kostel, a velice skrovné bydlení. Bylo to jistě přičiněním bratrů stavebníka, vysokých církevních hodnostářů, kteří mu finančně pomáhali, a i umístění světových kacířů v kapli je nepochybně jejich zásluha. V nově vystavěném zámku založili v roce 1672 hraběcí manželé lékárnu pro chudé. Byla na konci arkád s hezkým štukovým stropem a dvěma sklepy. Prvním apatykářem byl Fridrich Samuel, pak Antonín Rest a od roku 1689 Jan Tappert. Zámek v Cholticích byl dlouho spíše uzavřen než otevřen. Po dlouholetém soudním sporu radnice s italskou větví rodu Thun-Hohensteinů získal zámek městys Choltice.
Autor: www.zamek-choltice.cz Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2014 Předchozí článek: Co mají společného ÚVALY s Pardubicemi Následující článek: Chrudim - krajina ve městě Vytiskni stránku Zpět na úvodní stránku |
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje. Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč. Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.
|