Sdružení přátel Pardubického kraje

Zimní radovánky v Pardubickém kraji

Skiregion Buková hora

2.03.2012 Pardubický kraj není mezi veřejnost zapsán v paměti jako kraj horský. Přesto se kraj může pyšnit poměrně velkými výškovými rozdíly. Například nejníže položeným místem kraje je Labe u Kojic, které má nadmořskou výšku 201 m.n.m., naopak nejvyšším místem je vrchol Králického Sněžníku s nadmořskou výškou 1 424 m.n.m. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší nadmořskou výškou kraje je tudíž 1 223 metrů.
Pokud jste tedy příznivcem sjezdového lyžování, nabízí Pardubický kraj hned několik možností, kam zajet.

Ski areál Přívrat
Toto menší lyžařské středisko naleznete v obci Přívrat uprostřed trojúhelníku mezi městy Litomyšl, Ústí nad Orlicí a Česká Třebová. Obec se nachází pod hřebenem mezi vrchy Řetová (557 m.n.m.) a Javorník (561 m.n.m.) Historie lyžařského areálu se v Přívratu se začala psát již v roce 1983, kdy zde byl postaven první lyžařský vlek. Jízdné bylo tehdy opravdu lidové: dospělí 5,-Kčs/10 jízd, děti 3,-Kčs/10jízd. Lyžování se těšilo velké oblibě a zimní dny byly krátké, proto již v roce 1988 bylo místními dobrovolníky zbudováno první osvětlení svahu.

Nová etapa lyžování byla zahájena v roce 1996. Tehdy by nahrazen původní kotvový vlek vlekem zcela novým. Současně byla pořízena i nová rolba, v roce 1996 se započalo také se stavbou nové provozní budovy. V následujícím roce proběhla výstavba další sjezdovky. Část lesa zvaná místními "Břízky" padla pro potěšení lyžařů a dnes hlavně snowboarďáků. V roce 1997 došlo také k výměně dosloužilých svítidel za zcela nové osvětlení sjezdovky.
V roce 2001 byl dán do provozu již třetí vlek. Tentokráte 50m dlouhý dětský lanový vlek. Spolu s Krtkem a Vochomůrkou hezký dárek pro nejmenší lyžníky. O dva roky později se areál dočkal systému technického zasněžování. Za tímto účelem došlo k přístavbě provozní budovy, postavena byla páteř rozvodu zasněžování a jáma pro akumulační nádrž na vodu o objemu 1000m3.
V Přívratu si můžete zakoupit časové jízdenky třeba jen na několik hodin, k dispozici je i bodové jízdné. Lákadlem pro rodiny s dětmi je dětsky PINGuin park. K dispozici je zde dětský lyžařský vlek či dětský kolotoč. Areál nabízí půjčovnu lyží a snowboardů, ale i lyžařskou školu. A jaké novinky čekají na návštěvníky areálu letos? „Jedna a zásadní investice u nás proběhla a tou je výměna rolby. Starý ale sveží Kassbohrer 170 byl vyměněn za výrazně mladší stroj Kassbohrer Pisten Bully 300. Sstroj vyniká výkonem dříve 170 nyní 300koní a hlavně kvalitní frézou pro úpravu sjezdovky. Takže je předpoklad, že zákazník bude spokojenější díky lépe upraveneé sjezdovce. Další investice proběhla v půjčovně kde jsme kompletně vyměnili lyžařskou obuv za letošní modely Dalbello,“ prozradil čtenářům Vlastivědných listů Miloš Menclík, majitel SKI Přívrat.

Skiregion Buková hora
Jedná se o jedno z největších lyžařských středisek v kraji. Obec Čenkovice je rekreačním střediskem situovaným v romantickém údolí pod Bukovou horou, na rozhraní Orlických hor a Jeseníků. V době husitských válek i po nich byla obec osídlena pouze obyvateli české národnosti. Změna nastala po Bílé Hoře roku 1620, kdy začalo poněmčování české vsi. Osídlování německým obyvatelstvem pokračovalo po celá léta i v době první republiky. Obec nebyla tak zcela neznámým místem, neboť existují historické pohlednice s německým textem, které uvádí Čenkovice jako místo pro lyžařský sport. Změna nastala odsunem německých osídlenců, horní část obce zcela zpustla a tam, kde jsou v dnešní době chaty, chalupy a parkoviště, se nacházely polorozbořené opuštěné chalupy, kostel byl zdevastován.
Za nejvhodnější pro sjezdové disciplíny byly zvoleny louky na severní straně Bukové hory. Pro dopravu sjezdařů byl z počátku instalován provizorní lanový pavouk cca pro 8 lyžařů. Byl dán podnět k vykácení lesa a vybudování sjezdové dráhy z Bukové hory. V padesátých letech byl dán k podnět ke stavbě nové lanovky na Bukovou horu. Bylo rozhodnuto, že lanovka bude dlouhá 1 000 m s oběžným lanem. Její výstavba byla dokončena v roce 1960. Teprve 3 roky po skončení prací v Čenkovicích začali lyžaři z Ústí nad Orlicí budovat své zimní středisko v Říčkách. V letošním roce zde byla nově nainstalována repasovaná dvojsedačková lanová dráha, která původně jezdila na Lipně.
Jak jsme již psali ve Vlastivědných listech před rokem, došlo v loňském roce k výraznému rozšíření lyžařského areálu dobudováním nové vyhřívané čtyřsedačkové lanové dráhy a sjezdovky na Bukovou horu z druhé strany kopce - z Červené Vody, čímž tak došlo k propojení vrcholu Bukové hory ve výšce 985 m.n.m. z obou stran lanovými dráhami. Vznikl tak mohutný lyžařský areál, který nabízí lyžařům společný skipas. Propojením lyžařského centra Čenkovice a nového lyžařského střediska Červená Voda vznikl moderní lyžařský Ski region Buková hora s nabídkou služeb pro návštěvníky.
Celé řady novinek se dočkal areál Červená Voda i letos: „Skipark Červená Voda letos zainvestoval do bubliny, tedy plexi krytí sedaček tzv. bubble a nabízí klientům polstrovanou, vyhřívanou čtyřsedačku s bublinou. Jde o nejlepší sedačkovou lanovku v České republice, která vyveze lyžaře na nejdelší sjezdovku v Orlických horách. Nově byl na straně Červené vody instalován vlek a lyžařský kolotoč v dětském lyžařském parku. Dále byl vybudován nový snowpark. Z novinek v Červené Vodě mohu ještě připomenout:on-line kamery, radar na měření rychlosti lyžařů, nová sluneční terasa, asfalt na hlavním parkovišti. Stravování a veškeré zázemí je v novém Skiparku Červená Voda na top úrovni,kterou oceňují všichni zákazníci,“ přibližuje letošní novinky Radek Procházka ze Ski parku Červená Voda.
Lyžařské středisko Skiregion Buková hora nabízí vyznavačům sjezdového lyžování tratě lehké a střední náročnosti v celkové délce 6160 metrů, některé jsou vybaveny systémem umělého zasněžování a pravidelně udržovány nejmodernější technikou. Osm vleků a dvě lanovky (jedna vyhřívaná) s jsou zárukou plynulého provozu střediska a lyžování bez dlouhého čekání. V nabídce služeb nechybí ani večerní lyžování a snowpark pro příznivce snowboardingu. Milovníkům klasického lyžování je v areálu k dispozici více než 50 km strojově upravovaných běžeckých tras.

Dolní Morava relax&sport resort
Dolní Morava relax&sport resort (740-1140m) leží v překrásném horském údolí pod vrcholem Králického sněžníku (1424m). Toto nové moderní lyžařské středisko pod vrcholem Králického Sněžníku nabízí návštěvníkům vynikající podmínky pro lyžování spolu s veškerým komfortem doplňkových služeb jako parkování, stravování, ubytování a zábavu přímo na svazích. Areál disponuje kvalitními dopravními zařízeními - 2 čtyřsedačkové lanovky, 2 vleky, 100% zasněžovanými sjezdovkami a propojovacími cestami a novými stroji na úpravu svahů. Vyznavači širokých a upravených sjezdovek ocení především 1200 m dlouhou a 80 m širokou sjezdovku, která zvítězila v loňském roce v čtenářském hlasování o nejlepší sjezdovku v Jeseníkách a Beskydech. Všechny sjezdovky pak mají minimální šířku 70m. Pro nejmenší lyžaře je v provozu dětský park s pojízdným pásem, kolotočem, lanovým vlekem a spoustou pohádkových postav.
Letošní novinkou je otevření 4 nových horských chat přímo na svazích areálu s ubytováním v moderních a komfortně vybavených apartmánech, restauracemi, bufety a kvalitním sociálním zázemím. Služby areálu pak doplňují moderní půjčovny lyží spolu se špičkovým skiservisem, lyžařská škola, sportovní obchod s lyžařskými doplňky, informační centrum. Pro zábavu kromě lyžování pak v zimě funguje osvětlená sáňkařská dráha a také nová celoroční bobová dráha a dobrodružná věž s horolezeckou stěnou a atrakcemi jako např. „Obří tandemová houpačka“.
Areál nabízí více jak sedm kilometrů sjezdových tratí. Nejdelší sjezdovka měří 1750 metrů, další dvě pak 1200 metrů. Modrá sjezdovka má délku 600 metrů. K tomu je nutné připočíst také dva a půl kilometrů dlouhou sáňkařskou dráhu a 200 metrů tratí v dětském ráji. Sportareál České Petrovice
České Petrovice jsou pohraniční obec při hranici s Polskem. Poprvé je obec připomínána v roce 1601. Obec patřila ke Kyšperskému panství . Lyžařský areál se nachází na severním svahu vrchu Adam s nadmořskou výškou 765 m.n.m. Sjezdovky se tak nacházejí v nadmořské výšce 650-740 m.n.m. Díky rozsáhlému systému technického zasněžování a orientaci sjezdovek k severu, umožňuje středisko kvalitní lyžování přibližně od poloviny prosince do konce března. V areálu jsou 3 lyžařské vleky o délkách 600m, 500m a 380m. Celková přepravní kapacita je 2150 osob za hodinu. Areál disponuje čtyřmi sjezdovkami o celkové délce přes 2km. Tři sjezdovky jsou opatřeny technickým zasněžováním a dvě mají osvětlení pro večerní lyžování. Na jedné ze sjezdovek je umístěn snowpark s překážkami. Pro nejmenší lyžaře je zde dětské hřiště s pomůckami pro výuku. Hřiště je osazeno dvěma provazovými vleky a opatřeno také technickým zasněžováním. Přímo u dolní stanice je půjčovna lyží a snowboardů. Areál leží na významné spojnici běžeckých tras mezi oblastí Buková hora-Suchý vrch a nástupem na Jiráskovu cestu u Zemské brány, směrem na hřebeny Orlických hor. Ski klub Hlinsko
Přímo na jižním okraji Hlinska naleznou návštěvníci lyžařský areál se třemi sjezdovkami a třemi lyžařskými vleky. Zajímavostí je však zejména silniční tunel zbudovaný roku 2006, nad kterým je vedena prodloužená sjezdovka i s částí tratí vleku. Pro děti a začínající lyžaře je připraven samostatný 80m dlouhý cvičný svah s dvěma lanovými vleky zdarma. Nechybí zde ani lyžařská školka a škola.
Areál nabízí také možnost večerního lyžování. Tři lyžařské vleky mají kapacitu 3 200 osob/hodinu. Dva vleky s tyčovými teleskopickými unašeči jsou dlouhé 250 metrů, dvoukotvový vlek měří 450 metrů, dostatek sněhu je zajišťován sedmi sněhovými děly, sjezdovky jsou denně upravovány. V areálu nechybí ani půjčovna lyžařského vybavení, restaurace, ubytování a parkoviště.

Ski Jablonné nad Orlicí
V Jablonném nad Orlicí sahá historie lyžování do let šedesátých, kdy zde začaly místní svahy nabízet lyžařům první jednoduché vleky. Největší rozmach dosahovalo lyžování v období od roku 1982, kdy zde byl postaven první lyžařský vlek od výrobce Tatrapoma.
Areál nyní nabízí lyžařům jeden vlek s kapacitou 700 osob/ hod a jeden dětský lanový vlek. Převýšení mezi koncovými stanicemi vleku je více jak 130 metrů a areál nabízí upravené sjezdovky a večerní lyžování na osvětlené červené sjezdovce o délce 750 m. Možnost večerného lyžování je také na osvětleném dětském lanovém vleku. Areál v Jablonném nad Orlicí se také pyšní speciálním vyhrazeným místem pro vyznavače snowboardů. Samozřejmostí je upravené parkoviště pro osobní automobily těsně u nástupní stanice vleku, které je zadarmo.

Ski klub Dlouhoňovice
Známý je také lyžařský areál v Dlouhoňovicích, které naleznete jižně od Žamberka. Podle vyprávění pamětníků mělo lyžování v Dlouhoňovicích odjakživa řadu příznivců. Všechny kopce v okolí byly hojně využívány, avšak bez možnosti nechat se dovézt na vrcholek kopce lyžařským vlekem. Teprve v roce 1982 se podařilo sehnat a postavit první vlek. Jednalo se o nákup staršího vleku VL-200 z Českých Petrovic. V průběhu roku 1982 byl postaven nejen vlek, ale bylo zbudováno i elektrické osvětlení, které v té době bylo raritou v širém okolí. Osvětlení se poprvé nad svahem rozzářilo 12. 12. 1982.
V roce 1999 došlo k výměně původního vleku za nový, modernější typ vleku „POMA“. Návštěvníci tak již nejsou obtěžování starostí o navíjení a vožení kotviček. V roce 2000 byla provedena rekonstrukce osvětlení lyžařského vleku. Sjezdovka má délku 230 m, převýšení je zde 40 m.Dřívější světlomety byly nahrazeny úspornými světlomety o výkonu 8x40 W. S ohledem na dlouhodobě ne zcela příznivé klimatické podmínky byla i nadále rozvíjena myšlenka vybudování systému na výrobu technického sněhu. Sněžné dělo bylo zakoupeno v roce 2002.
Dnes se v areálu nachází také dětský lanový vlek a v případě dobrých sněhových podmínek je strojně udržována běžecká trať mezi Žamberkem, Letohradem a Písečnou.

Trhová Kamenice
Zejména pro Pardubáky je známý i lyžařský vlek v Trhové Kamenici. Je totiž asi nejblíže položené místo od krajského města, kde je možné si zalyžovat na sjezdovce. První vlek byl na louce pod Zuberským vrchem postaven již v roce 1978. Jednalo se o kotvičkový vlek, který byl v roce 2005 nahrazen novým 300 metrů dlouhým vlekem s talířovými unášeči.

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2011


Dolní Morava relax&sport resort
Ski klub Hlinsko




Předchozí článek: Kyšperští Umlaufové
Následující článek: Údolní přehrady na řece Chrudimce


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Poutní raně barokní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v LUŽI.

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v ČESKÉ TŘEBOVÉ s kašnou a starou radnicí.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Sousoší Kalvárie na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Zřícenina hradu SVOJANOV.

PARDUBICKO: Uličky Starého města v PARDUBICÍCH.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml