Sdružení přátel Pardubického kraje

Rozhledna Amálka


16.01.2024 V Českých Petrovicích u horní stanice lyžařského vleku ve sportovním areálu se nachází rozhledna Amálku v nadmořské výšce 750 m n. m. Je přístupná každý den a za provozu areálu (a hezkého počasí) se můžete těšit na stylový bar uvnitř rozhledny.
Rozhlednu na střeše skibaru na vrcholu sjezdovky nechal postavit provozovatel a majitel sportovního areálu České Petrovice. Z otevřené plošiny ve výšce 5 metrů je možné shlédnout obzor od západu k východu – Orlické hory s Anenským vrchem, pásmo Králického Sněžníku s Klepáčem, Krkonoše, Rychlebské hory, Bystrzyckie góry v Polsku hory s dominantním vrcholem Czerniec, v nížině pak Kunětickou horu, Rozálku a Tábor, Pardubice, Hradec Králové, elektrárnu Opatovice. Jižním směrem však lepšímu výhledu brání o 35 metrů vyšší zalesněný vrchol kopce Adam. Zpřístupnění pro veřejnost proběhlo v červenci 2020. V letních měsících probíhají na rozhledně astronomická pozorování noční oblohy, jelikož oblast Českých Petrovic není tolik zasažena světelným smogem.

K rozhledně je možné od parkoviště dojít do poměrně strmého stoupání po naučné interaktivní naučná stezce Království přírodních sil. Začíná hned u vstupu do areálu, u pokladny je možné dětem zakoupit dřevěnou kuličku a vyzvednout si tajenku k vyplňování. Stezka má celkem 6 zastavení a vede k rozhledně Amálka, jde se po louce po trávě, kdy celou dobu stoupáte do kopce. Děti to ale díky interaktivním prvkům krásně zvládly. Jednotlivá zastavení jsou umístěná kousek od sebe, u každého je tabule se zajímavě napsanými informacemi z říše vody, ohně, sněhu, větru, země a vesmíru. Na každé tabuli je vždy otázka se třemi možnostmi odpovědí, vybráním správné odpovědi získáte jedno písmenko do tajenky. Zda jste odpověděli správně si můžete ověřit na hracím prvku u každého zastavení – pustíte kuličku po dráze a čekáte, ke kterému písmenku ze tří možností dojede. U zastavení čeká na děti nejen dřevěná kuličkodráha, ale také různé herní prvky, třeba v říši vody mohou stříkat hadicí a trefovat vodníka, v říši ohně vlézt do kotlíku, v říši sněhu zase vede skluzavka ze sněžných saní.
Nedaleko rozhledny se směrem k obci nalézá ještě kaplička Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou sochou Adama a jednoduchou vyhlídkovou plošinou.

GPS souřadnice: 50.1151075N, 16.6028239E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2023






Předchozí článek: Kozlovský kopec
Následující článek: Kostel sv. Miluláše v Proseči


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Unikátní skanzen lidových staveb Betlém v HLINSKU.

CHRUDIMSKO: Budova SLATIŇANSKÉHO hřebčína

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Vavřince ve VYSOKÉM MÝTĚ založený na skolnku 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Barokní kostel sv. Máří Magdaleny v ŘETOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK při pohledu od kláštera Hedeč u Králík.

SVITAVSKO: Vrch Kalvárie je známým poutním místem nad JAROMĚŘICEMI.

SVITAVSKO: Barokní radnice uprostřed náměsdtí v POLIČCE.

PARDUBICKO: Hřebčín v KLADRUBECH NAD LABEM je jedním z nejstarších na světě.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml