Sdružení přátel Pardubického kraje

Naučná stezka okolo Poličky

Foto: autor

Hlavním bodem programu oslavy Dne země v Poličce bylo otevření naučné stezky. Po dlouhodobé přípravě se tak veřejnosti umožnila krásná vycházka přírodou s vysvětlivkami na patnácti tabulích o pozoruhodnostech míst, kterými se prochází.
Například se můžeme seznámit s historií městského divadla, u něhož stezka začíná; nebo s místy poličského Liboháje, kde v první polovině minulého století se odbýval kulturní a společenský život a kde se v místních bývalých Lázních narodil dramatik a literární kritik František Zá-krejs. Místa, která rád navštěvoval hudební skladatel Bohuslav Martinů i jeho přítel básník Vysočiny Miloslav Bureš. U dalších zastavení se můžeme rozhlédnout po krásné krajině Vysočiny a Žďárských vrchů. Pozoruhodné zastavení je u kříže na Šibeničním vrchu, který připomíná historicky nepodložené místo posledního rozloučení s odsouzeným před popravou, která se konala asi 300 m od tohoto místa do r. 1765, kdy město ztratilo královským patentem hrdelní právo - tehdy I. třídy. O poslední popravě na tomto popravišti se vyprávěla pověst, kterou zaznamenal někdejší vyšehradský kanovník P. Josef Ehrenberger, rodák z nedaleké Korouhve. Později toto vyprávění zdramatizoval již zmíněný František Zákrejs jako divadelní hru, která je příležitostně hrána poličskými ochotníky.

Další stanoviště naučné stezky seznamují návštěvníky s přírodními zákonitostmi krajiny, s rostlinstvem i živočichy nácházejícími se v těchto místech. Zajímavá část stezky je kolem rybníků a jejich přítoku meandrů v lesna-tém porostu. Poslední tabule, k níž dojdeme po téměř 10 km putování po naučné stezce, poukazuje na rozumné chování člověka ve vztahu k přírodě. Naučná stezka je rozsáhlý projekt občanského sdružení A21 Polička, na jehož spolupráci se podílel i Český svaz ochrany přírody v Poličce a řada dalších jednotlivců a organizací, mezi nimiž byl i Klub přátel Poličska. Grafické zpracování v podobě komiksu provedla grafička Miluše Řehůřková. Do budoucnosti jsou plánovány i některé další doprovodné prvky, brožura, pracovní listy pro školy apod. Na tento projekt získalo občanské sdružení A21 Polička dva granty Pardubického kraje (102 000,- Kč), jeden od Města Poličky (3 000,- Kč). Celá naučná stezka je budována za cenu nákladů, bez finančních odměn na pro realizátory.

GPS souřadnice: 49.70658N, 16.25889E

Autor: Bohumír Andrle
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2007






Předchozí článek: Evangelický kostel v Pardubicích slaví 110 let
Následující článek: Královské věnné město Vysoké Mýto - doklad středověkého urbanismu


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Židovská synagoga v HEŘMANOVĚ M2STCI.

CHRUDIMSKO: Poutní raně barokní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v LUŽI.

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: LANŠKROUNSKÝ zámek z druhé poloviny 15. století

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: LITOMYŠLSKÝ zámek je zapsán na seznamu památek UNESCO.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml