Sdružení přátel Pardubického kraje

Město Luže má velký turistický potenciál


19.05.2019 Jednou z úloh Pardubického kraje je podporovat rozvoj turistického ruchu v kraji ruku v ruce s obnovou památek i s udržitelným rozvojem obcí. Jednou ze stále zajímavějších lokalit pro milovníky historie, památek, kultury i přírody je město Luže a jeho okolí. O využití tohoto potenciálu jednal 1. náměstek hejtmana Roman Línek s nedávno zvolenou starostkou Luže Veronikou Pešinovou. „V tomto dvouapůltisícovém městě jsou tři mimořádně atraktivní místa v těsném sousedství. Jednak je to nedávno kompletně opravený poutní chrám na Chlumku, dále hrad Košumberk, který patří městu, a v neposlední řadě Hamzův park a arboretum, což je jediná botanická zahrada v našem kraji,“ řekl Roman Línek a pokračoval: „Navíc má Luže strategickou polohu, může být výchozím bodem pro návštěvu Toulovcových Maštalí, Nových Hradů, Prosečska i celého regionu Železných hor.“

Starostka Veronika Pešinová představila Romanu Línkovi některé nejbližší plány města i jeho problémy. „Hned jak to počasí dovolí, začínáme s budováním sběrného dvora, který jsme už dlouho potřebovali vymístit z centra města. Rádi bychom se pochlubili novou dřevěnou bezbariérovou lávkou na hrad Košumberk, po které se dostanou na hrad i lidé na vozíku a maminky s kočárky. Každé léto je tam bohatý kulturní program, který byl pro tyto skupiny lidí jen obtížně dostupný. Navíc nám to umožní dostat se na hrad bez obcházení přímo z města a léčebny.“ Na lávku město čerpá dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. Právě na hradě Košumberk ale čeká město ještě hodně práce a problémů. Zatímco s obnovou chrámu na Chlumku pomohly norské fondy a arboretum systematicky rozvíjí státní Hamzova léčebna, hrad je pro malé město relativně velkým soustem. „Renesanční palác je zakonzervovaný, konají se tu často svatby nebo kulturní programy. Řešíme nyní sanaci zdiva v opevnění a vybudování návštěvnického zázemí včetně toalet, zatím jsou na nádvoří jen toi-toiky,“ uvedla starostka Veronika Pešinová.
Pardubický kraj pomáhá jednotlivým projektům pomocí krajských dotačních programů. „Podíleli jsme se například na spolufinancování norských fondů pro opravu národní kulturní památky na Chlumku a na vybudování bezbariérového přístupu k chrámu. Další dotace šly do vodovodů a kanalizací v Luži a také na podpoře cestovního ruchu a cykloturistiky v Luži a okolí. Nyní jsme s paní starostkou diskutovali možnosti, jak pomoci městu také v dobudování zázemí hradu,“ konstatoval Roman Línek.
Bohužel tři krásně opravené budovy těsně pod hradem Košumberk, které před časem provozoval pro návštěvníky soukromý majitel, jsou již několik let na prodej. „Bez spolupráce veřejné správy a soukromého sektoru se při rozvoji turistického ruchu neobejdeme. Vidíme to v Kladrubech nad Labem, kde roste poptávka po ubytování a občerstvení stále početnějších návštěvníků hřebčína, a podobné to je i v Luži,“ dodal Línek.

GPS souřadnice: 49.8934139N, 16.0284992E

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2019
Předchozí článek: DRUHÝ AUTOBUSOVÝ ZÁJEZD V ROCE 2015 HRAD LICHNICE – BERLOVA VÁPENKA V ZÁVRATCI – PAŘÍŽOVSKÁ PŘEHRADA – VRCH SPÁLAVA
Následující článek: ROD PERNERŮ V CHRUDIMI A EVROPSKÁ ŽELEZNICE?


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 2/2019 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
670 let první nezpochybnitelné písemné zmínky o Bystrém
Proč zmizel pomník ve Vysokém Lese
Pardubice na prahu středověku
Místa příběhů - LepějovicePardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Jiljí opata v NASAVRKÁCH.

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK při pohledu od kláštera Hedeč u Králík.

SVITAVSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie barokně přestavěný po požáru roku 1726 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Část městského opevnění a kostel sv. Jakuba v POLIČCE.

PARDUBICKO: Rozhledna Barborka na okraji obce CHOLTICE.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml