Sdružení přátel Pardubického kraje

Léto v Pardubicích oživí i SOCHAŘSKÝ FESTIVAL


16.07.2018 Pardubice v létě rozhodně nespí. K tradičním akcím, jakými je například Czech open – mezinárodní festival šachů a her, Sportovní park, divadelní festival Pernštejn(l)ove či bezplatné denně promítající letní kino letos přibyla novinka – sochařský festival Sculpture Line. Ten letos již počtvrté obsadí, originálně doplní a oživí veřejná prostranství v centru Prahy i mimo hlavní ruch velkoměsta, ale také intravilány dalších českých měst. Letos poprvé ale festival, „přivádějící“ současná sochařská díla do veřejného prostoru zamířil i do Pardubic.

Sochařská linka festivalu Sculpture Line, který začal 13. června, letos překročila hranice metropole a vede do zhruba deseti měst po celé republice; od Plzně přes Prahu až do Ostravy, od Olomouce přes Pardubice do Liberce. V Pardubicích se až do konce září budou domácí i návštěvníci setkávat s díly Michala Gabriela, Jakuba Flejšara, Jaroslava Koléška a Stefana Milkova. Jejich sochy najdete u hlavního nádraží, v centru i v parku na Špici. „Naší hlavní myšlenkou bylo přiblížit díla současných umělců běžnému divákovi, široké veřejnosti. Vytrhnout umění z galerií a přinést ho za lidmi do ulic, doslova jim ho postavit do cesty,“ uvedl ředitel festivalu Ondřej Škarka. A tak budou celé léto fontánu u pardubického nádraží důkladně propátrávat Gabrielovi Průzkumníci, o pár desítek metrů dál, na křížení Palackého ulice s Havlíčkovou se nad hlavy kolemjdoucích vzepne Kůň Jakuba Flejšara a na kulatém rohu, tedy na počátku třídy Míru jim pokyne Koléškův Velký Misionář. A nebyli bychom v Pardubicích, aby se hlavní atribut města neobjevil ještě jednou. Tentokrát je Kůň z dílny M. Gabriela „ustájen“ v Machoňově Pasáži. Linii letošního festivalu uzavírá fascinující Compact Disk od Stefana Milkova v parku na Špici. Současná sochařská díla, dávající novou dimenzi a tvář veřejnému prostoru, jsou v Pardubicích k vidění do konce září. Další mohou zájemci o současné umění najít v Praze, Plzni, Broumově, Liberci, Jablonci nad Nisou, Vratislavicích, Brně a Ostravě. Festival Sculpture Line ale milovníkům současného umění nabízí i novinku, interiérovou výstavu menších plastik a interiérových soch v pražské Galerii Mánes. Potrvá do konce června a poté zamíří do dalších měst zapojených do Sculpture Line. Bližší info: www.sculptureline.cz www.facebook.com/sculptureline.cz

Autor: Nataša Hradní
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2018






Předchozí článek: ANTONÍN BENNEWITZ (Připomenutí opomíjené osobnosti)
Následující článek: VZÁCNÁ BRONZOVÁ NÁDOBA nalezená u Kladiny má „sestry“, spustila mezinárodní spolupráci


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: Podloubí na náměstí v KRÁLÍKÁCH.

SVITAVSKO: Vstupní brána MORAVSKOTŘEBOVSKÉHO zámku

SVITAVSKO: Zřícenina hradu SVOJANOV.

PARDUBICKO: Hřebčín v KLADRUBECH NAD LABEM je jedním z nejstarších na světě.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml