Sdružení přátel Pardubického kraje

Král železný a zlatý vrátným u Pražské brány ve Vysokém Mýtě

Foto: Městský úřad Vysoké Mýto

17.06.2013 Nevěříte-li, stalo se to 8. září 2012 v rámci oslav 750 let tohoto města (založeného kolem roku 1262). Dopoledne v 10 hodin proběhla v chrámu sv. Vavřince slavnostní mše sv. celebrovaná generálním vikářem královéhradecké diecéze Mons. J. Sochou. Ten uvítal m.j. i rektora univerzity v Hradci Králové prof. J. Hynka. V homilii vyšel z evangelického textu sv. Matouše o rodokmenu Ježíše Krista, Pána dějin. Ukázal na tomto klasickém textu roli osobnosti v dějinách a přešel k zakladateli mnoha českých měst Přemyslu Otakaru II. Bohoslužbě byli též přítomni i členové řádu sv. Jana Jeruzalémského a hosté z Německa.

Hlavní program oslav se pak přenesl na náměstí Přemysla Otakara II., kde dostal podobu staročeské pouti, koncertů hvězd popu (T. Klus, V. Martinová, M. Žbirka), ale částečně i předvolebního mítinku prezidentského kandidáta M. Zemana. Starosta města M. Soušek přivítal mezi hosty také tehdejšího hejtmana Pardubického kraje R. Martínka, radní J. Pernicovou, starosty Horního Jelení a Chocně, poslance Parlamentu ČR J. Skalického, M. Petráně, V. Bártu aj. Pak následovalo ostře očekávané vystoupení zpěváka T. Kluse, současné hvězdy českého protest-songu. Nezklamal… Na svou politickou „předkapelu“ zareagoval písní „Za co, Bože, za co?“ a některými písněmi zesnulého K. Kryla. Po kostýmovaném průvodu herců Šemberova divadla byla pak v 15 hodin u Pražské brány odhalena a vysvěcena socha Přemysla Otakara II., dílo cerekvického sochaře K. Bureše (výška 2,5 m, s podstavcem 6,5 metrů). Umělecké dílo vzniklo pomocí veřejné sbírky, v níž se vybralo 1 milion 150 tisíc Kč. Sponzory byli mj. prezident ČR Václav Klaus, jehož účast při odhalování byla marně očekávána, a JUDr. V. Bárta (VV), jehož jméno je mezi jinými sponzory a organizátory akce vytesáno na zadní ploše podstavce sochy. Velmi diskutabilní je umístění sochy, jež sami „ Kujebáci“ považují za provizorní. Je s podivem, že město nevyužilo plochy na náměstí Přemysla Otakara II., největšího čtvercového náměstí u nás. Chystá ji snad radnice pro supermarket jako v Jihlavě? Jeden z hlavních organizátorů PaedDr. A. Andrle však věří, že král železný a zlatý vjede nejpozději do 10 let na své náměstí. Doufejme ve zdravý rozum…

GPS souřadnice: 49.9546539N, 16.1583689E

Autor: PhDr. Jiří Kotyk, PhD
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2012


Foto: Městský úřad Vysoké Mýto
Foto: Městský úřad Vysoké Mýto






Předchozí článek: Počátky průmyslové výroby v Ústí nad Orlicí v díle Fr. Andrlíka
Následující článek: Brandýs nad Orlicí


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje v HEŘMANOVĚ MĚSTCI postavený v letech 1756 až 1761.

CHRUDIMSKO: Budova SLATIŇANSKÉHO hřebčína

ORLICKOÚSTECKO: Nově zrekonstruované náměstí Přemysla Otakara II. ve VYSOKÉM MÝTĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v ČESKÉ TŘEBOVÉ s kašnou a starou radnicí.

ORLICKOÚSTECKO: Podloubí na náměstí v KRÁLÍKÁCH.

SVITAVSKO: Náměstí v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ s radniční věží, která nemá žádné základy.

SVITAVSKO: Městská věž v JEVÍČKU.

PARDUBICKO: Rozhledna Barborka na okraji obce CHOLTICE.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml