Sdružení přátel Pardubického kraje

Kaple Nejsvětější Trojice v Pardubicích


26.01.2019 V padesátých letech minulého století byly v Pardubicích zbořeny např. kaple sv. Marka na Palackého třídě nebo kaple sv. Josefa v Cihelně. V roce 1963 byl pro zchátralost zbořen kostel sv. Jakuba v Hostovicích. Také nedaleko rafinérie Paramo stojí skrytě kaple Nejsvětější Trojice, která dala pojmenování celé oblasti, kde se dodnes říká U Trojice.
Zde stávala osada zvaná Přerovsko. Ta vznikla v 18.století na místě zaniklé vsi Přerov. K obnově osady patrně přispělo postavení dřevěné kaple Sv.Trojice s obrazem sv. Trojice u léčivého pramene. 6.10.1797 zde byla při cestě do Svítkova postavena kaplička Sv.Trojice a František Mašek u pramene „zdravé vody“ postavil dřevěné zdravotní lázně. Lázně se těšily oblibě, která vzrostla, když magistrát udělil 1.2.1797 Maškovu zeti a nástupci Janu Kindlovi právo šenku. Od 19.11.1820 zde hospodařil Jiří Mrňávek, který si koupil domek u studánky a při něm Lázně. Roku 1824 bylo vysázeno topolové stromořadí od Zelené brány okolo kaple sv. Marka až ke kapli sv. Trojice.

Lázně ale obtížně odolávaly konkurenci dalších lázní u sv. Marka a Pratru (na břehu Chrudimky v místě, kde jsou dnes Automatické mlýny). Stavení zchátralo, až je dal okresní úřad 4.5.1859 zapečetit. V roce 1860 kaplička i s lázněmi vyhořela. Novou zděnou kapli v pseudogotickém slohu postavil se souhlasem města Antonín Mrňávek.
Roku 1890 byly jižně od trati na Prahu postaveny Fantovy závody, dnes PARAMO. Po roce 1920 byly u Trojice postaveny 4 činžovní domy pro jejich zaměstnance. Po výstavbě Fantových závodů kaple chátrala. V roce 1979 pozemek s kaplí odkoupilo město Pardubice kvůli stavbě silnice a kapli nechalo zchátrat. V roce 1990 sice byla opravena střešní krytina na kapli, ale i ta je již zničena. Stav kaple je dnes bohužel neutěšený. Střecha, krov a strop kaple jsou zříceny. Obvodové zdivo je celé, nicméně zde zcela chybí okna i dveře.
Zastupitelstvo města na svém posledním zasedání před komunálními volbami dne 20.9.2018 odsouhlasilo vyčlenění 300.000,- Kč na demolici kaple. S tím vyslovil Klub přátel Pardubicka svůj nesouhlas a inicioval petici proti demolici kaple. Tu do této chvíle podepsaly již stovky lidí. Jsme rádi, že tato iniciativa Klubu přátel Pardubicka slaví úspěch a díky tomu má býti městskému zastupitelstvu v roce 2019 předložena k rozhodnutí zpráva o demolici kaple, která bude ale obsahovat i odhad nákladů potřebných k případné rekonstrukci.

GPS souřadnice: 50.0330992N, 15.7465661E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2018






Předchozí článek:
Následující článek: Pardubice za první republiky – třícátá léta


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Václava v ŘESTOKÁCH z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Typické domky ve vesničce LANŠPERK nacházející se pod stejnojmenným hradem.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: Zámek NOVÉ HRADY u Litomyšle.

SVITAVSKO: Vrch Kalvárie je známým poutním místem nad JAROMĚŘICEMI.

SVITAVSKO: Městská věž v JEVÍČKU.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml