Sdružení přátel Pardubického kraje

Jedinečné sekční kameny na Českotřebovsku

archiv autora

18.04.2024 V 19. století si lichtenštejnští lesníci označovali na svých panstvích hranice jednotlivých prostorových částí (sekcí) lesů sekčními hraničníky. Jejich podoba je známá z např. Jiřetína pod Jedlovou, Rybníka, Dlouhé Třebové nebo Orliček. Tyto hraničníky měly pod horním nápisem Section vytesáno příslušné římské číslo sekce lesa (ve tvaru např. N. III, nebo No. III).
Pouze na Českotřebovsku byl ještě na kameni uveden v nejspodněji vytesaných řádcích název příslušné části lesa (známy jsou tři takovéto kameny).
U Skuhrova na kraji Černého lesa se dochoval sekční kámen s nápisem Section, No. IX, Schwartzwald. Jelikož je tento hraničník obrostlý kořeny mohutného smrku, je na jeho odvrácené straně k přečtení jen nápis Section. Rozměry v horní části zaobleného kamene jsou: 60 cm výška nad terénem, 26 cm šířka a 23 cm tloušťka kamene.

Další sekční kámen se nachází na pozemcích lesa známého jako Jelenice nad Českou Třebovou. Hraničník tvaru pravidelného hranolu má šířku a tloušťku 30 cm a nadzemní výšku 67 cm. V horní části je kámen zaoblen. Nápisy jsou na něm ze dvou protilehlých stran. Z averzní strany 1. řádek Section, 2. řádek No. II, 3. řádek Mittere , 4. řádek Gelenitza (Střední Jelenice). Reverzní strana je opatřena nápisy Section, No. III, Vordere a Gelenitza (Přední Jelenice).
Poblíž hájenky Na Kohoutě, na kraji lesa Jelenice ležel donedávna přeražený a vyvrácený sekční hraničník o celkových rozměrech cca 35 x 35 x 120 cm. Hraniční kámen byl z jedné strany opatřen nápisem Section, No. IV, Mostnik, na druhé Section, No. III, Untere Gelenitza (Dolní Jelenice). V květnu 2022 byla část kamene odcizena. Potvrdilo to i vedení z LS Lanškroun, které plánovalo v tento rok přelomený kámen opravit a znovu osadit. Bohužel z tohoto kamene zmizela jeho horní část s nápisy a jako památka se dochovala už jen jeho fotografie a torzo zbylé části.
Historická mapa pro ilustraci je ještě s původními číselnými označeními lesa.

Autor: Petr Vomáčka
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2023


Mittere. Foto autor
Vordere. Foto autor




Předchozí článek: Zapomenutá místa Vysokého Pole
Následující článek: Svobodné Hamry


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel ve SVRATOUCHU z roku 1783. Jeden z prvních evangelických kostelů u nás.

CHRUDIMSKO: Kašna uprostřed náměstí ve SKUTČI.

ORLICKOÚSTECKO: Nově zrekonstruované náměstí Přemysla Otakara II. ve VYSOKÉM MÝTĚ.

Dřevěný podkarpatský kostelík v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v JABLONNÉM NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: portál z roku 1492 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ je považovaný za jednu z nejstarších renesančních památek na sever od Alp.

SVITAVSKO: LITOMYŠLSKÝ zámek je zapsán na seznamu památek UNESCO.

PARDUBICKO: Uličky Starého města v PARDUBICÍCH.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml