Sdružení přátel Pardubického kraje

Hrad Rychmburk jde do třetí sezóny


21.07.2023 Nedaleko Skutče se na ostrohu nad řekou Krounkou vypíná původně gotický hrad Rychmburk. Pro veřejnost je zahalen tajemstvím díky tomu, že vlastně nikdy v historii nebyl veřejně přístupným turistickým objektem. Pardubický kraj ho získal jako sídlo domova pobytových sociálních služeb. Po jejich transformaci kraj v roce 2021 otevřel hrad s prvními expozicemi turistům a spolu s Regionálním muzeem v Chrudimi tuto nabídku každoročně rozšiřuje. Vloni přišlo na hrad na 13 tisíc lidí.
„Pardubický kraj po tři roky investuje do úprav hradu po pěti milionech korun. Ale nejsou to jen samotné expozice, letos byly třeba osazeny nové okapy, vyspraveny části mostku a dovybaveny prostory ve druhém podlaží,“ uvádí náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek.
Z minulých dvou turistických sezón zůstávají na Rychmburku expozice o historii hradu, o útrpném právu a idylická domácnost správce hradu. Pokračuje také výstava ze soukromých sbírek Na kolech radosti, která představuje historické hračky a kočárky a také audiovizuální techniku. Dále jsou tu i galerijní prostory, společenský sál a vyhlídková věž.

Letošní novinky
„Expozice Domácnost správce panství je doplněna o nově vytvořenou hradní kuchyň a soukromou koupelnu. Jednotlivé, již v loňském roce vytvořené pokoje byly obohaceny o zajímavosti a drobnosti, jako jsou například dámské šaty paní správcové v ložnici, dětský námořní obleček v pokojíčku, šaty služky v pokoji služebné, starý písařský stůl v pracovně, sklenice na šampaňské na stole v salonu, aby byla jejich dobová atmosféra dokonalejší,“ vyjmenovává ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Pivovarnictví tu má tradici
Bývalé jídelně a kuchyni sociálního ústavu teď vévodí pivovarnictví. „Na Rychmburku to není od věci, pivo se tu od renesančních časů vařilo hned vedle hradu a já věřím, že se obci podaří zatím zdevastovaný areál do budoucna zachránit. Na hradě teď zájemci uvidí celý vývoj tohoto oboru v regionu na příkladu několika pivovarů,“ konstatuje Roman Línek. Vystaveny tu jsou dobové pivní lahve, korbele a sklenice, sudy a soudky, dobové pípy a chladicí boxy a součástí expozice je i interiér prvorepublikové hospody s výčepním pultem a panem hostinským.

Středověké chrudimské oltáře
Pro letošní sezónu se připravuje také přesun nejslavnějšího gotického chrudimského oltáře na Rychmburk. „V kostele svaté Kateřiny nejsou pro něj vhodné klimatické podmínky, proto nám bude farností zapůjčen do bezpečného prostoru na hradě. Zatím je ale stále v péči restaurátorky Evy Skarolkové, takže expozice s názvem Středověké chrudimské oltáře bude otevřena od 1. září,“ informuje náměstek Línek.

Zastávka Předhradí zve na hrad
Pardubický kraj nechal vylepšit také železniční zastávku v Předhradí, odkud je pěkná procházka na hrad Rychmburk. Turistům se tu nabízí příjemné posezení i informační panely o okolních zajímavostech a malé dětské hřiště. Stěny zastávky nyní zdobí i siluety hradu od Ivy Hauptmanové, která je také autorkou rytíře Rychmburáčka na hradě.

GPS souřadnice: 49.8359047N, 16.0429761E

Autor: Zuzana Nováková
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2023


Předchozí článek: Hartecká stezka
Následující článek: Ing. Zdeněk Rublič


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel ve SVRATOUCHU z roku 1783. Jeden z prvních evangelických kostelů u nás.

CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v obci KROUNA od architekta Fr. Schmoranze.

ORLICKOÚSTECKO: Pražská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je pozůstatkem městského opevnění. Její věž poskytne návštěvníkům města výhled na město.

ORLICKOÚSTECKO: Vrchol KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: LITOMYŠLSKÝ zámek je zapsán na seznamu památek UNESCO.

PARDUBICKO: Hřebčín v KLADRUBECH NAD LABEM je jedním z nejstarších na světě.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml