Sdružení přátel Pardubického kraje

250. výročí postavení zemědělské usedlosti v Sádku čp. 33


29. 12. 2006 V letošním roce si můžeme připomenout jubileum významné usedlosti v Sádku, pokud však oslava nepřipadá na příští nebo přespříští rok - vědecké datování stáří dřeva má totiž toleranci tři roky.
Písemné doklady z poloviny 16. století uvádějí usedlost jako rychtu a krčmu - její podobu však neznáme - více snad napoví připravovaný archeologický výzkum. V roce 1650 bylo právo rychty přeneseno na jinou usedlost, ale krčma zde zůstala. V roce 1672 usedlost kupuje Adam Češka, jehož rod zde žil další dvě a půl století. Roku 1715 se krčmy ujímá Matěj Češka (1695-1764). Ten vystavěl novou usedlost z kamene, a to patrně roku 1756 - tedy před 250 lety.

Moderními metodami průzkumu (den-drochronologicky) se podařilo zjistit, že dřevo na stavbu bylo káceno roku 1755 (a jeden rok až tři roky se nechávalo vyzrát). Dům se dodnes dochoval bez podstatných změn a to i s obrovskou světnicí (70 m2) a ojedinělou průjezdnou síní. V roce 1855 byla nově vystavěna část s chlévy a volně stojící stodola. Od roku 1908 vlastnili usedlost Vavříčkovi a v roce 1952 byl majitel Veleslav Vavříček v rámci násilné kolektivizace nezákonně uvězněn a rodina vystěhována. Usedlost nebyla udržována a chátrala, až v roce 2003 získala nového majitele, který zahájil citlivou obnovu (i za podpory grantu Pardubického kraje). Volně stojící usedlost s uzavřeným čtyřbokým dvorem je v odborné literatuře řazena do skupiny označo-vané jako "poličský dům". Usedlost je od roku 1990 kul-turní památkou. Městské muzeum Polička zajistilo stavebně historický průzkum (publikován v časopise Průzkumy památek, 2002, č.1). V červnu letošního roku připravilo muzeum netradiční putování do Sádku - jako upomínku 250. výročí postavení nejstarší známé zděné zemědělské usedlosti na Poličsku.

GPS souřadnice: 49.69247N, 16.22547E

Autor: David Junek
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2006






Předchozí článek: Zámek v Moravské Třebové již nebude ve tmě
Následující článek: Archeologický výzkum u kostela sv. Markéty v Podlažicích v roce 2003


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Socha slona je symbolem KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Budova Muzea řemesel v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: portál z roku 1492 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ je považovaný za jednu z nejstarších renesančních památek na sever od Alp.

SVITAVSKO: Stará radnice ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Uličky Starého města v PARDUBICÍCH.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml