Sdružení přátel Pardubického kraje

Rozhledna Lázek


27. 11. 2008 Pokud chcete poznat nádhernou přírodu, lesy, kopce a hlavně klid, je ideálním místem pro trávení dovolené či pouze výletu nejen v zimním období návštěva východního okraje Pardubického kraje v okolí vesničky Cotkytle na Lanškrounsku. Pak lze doporučit návštěvu rozhledny Lázek na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 714 metrů nad mořem. I v okolí Lázku vedla kdysi hranice. A to nejen zemská mezi Čechami a Moravou, ale též hranice národnostní a jazyková. Hranice, o kterou se vedly líté boje.

Aby Lázek zůstal v českých rukou, koupila strategicky významný pozemek na jeho vrcholu Národní jednota v Olomouci. V roce 1908 na něm nechala navršit mohylu zasvěcenou památce Svatopluka Čecha a o čtyři roky později vedle ní postavila rozhlednu. Byla to patnáctimetrová dřevěná věž se zastřešenou vyhlídkou a s malou verandou v přízemí. Otevřena byla při malé slavnosti 28. července 1912. Některým Němcům z Lanškrouna se však české aktivity na Lázku příliš nezamlouvaly. Několikrát to také dali znát: jednou polámáním vysazených lip, jindy zase poškozením rozhledny. Ta proto musela být již po šesti letech stržena. Za první republiky přešel pozemek na Lázku do majetku zábřežského odboru KČST, který si obnovu rozhledny stanovil jako jeden z hlavních cílů. Členové uskutečnili mezi sebou sbírku, jejíž výtěžek by jim umožnil úkol splnit, a oslovili i obyvatele kraje.
V roce 1933 na Lázku vyrostla zděná chata nazvaná Reichlova (podle hlavního iniciátora výstavby) a s ní spojená dřevěná dvacetimetrová rozhledna, krytá šindelem. Obě stavby navrhl architekt Jaroslav Stejskal, autor Kramářovy chaty na Suchém vrchu. Slavnostní otevření se odehrálo 13. srpna 1933.
Rozhledna se nachází nad obcí Cotkytle, 7 km východně od Lanškrouna. K rozhledně se dostanete se dostanete bez větších problémů, protože až na vrchol kopce vede asfaltová cesta, po níž auto pohodlně vyjede. Rozhledna je otevřena v červenci a srpnu od úterý do neděle 10:00-19:00 a od září do listopadu o víkendech 10:00-19:00 hodin. V současné době rozhlednu spolu s občerstvením pod vrcholem provozuje soukromá osoba. Za vstup na vrchol rozhledny zaplatíte 25 Kč a po pohodlném schodišti se dostanete do míst, odkud se již otvírá překrásný výhled do okolní přírody Pardubického a Olomouckého kraje. Shlédnout můžete mimo jiné i Králický Sněžník, Jeseníky a za dobré viditelnosti prý i Svatý kopeček u Olomouce. Dojem trochu kazí bílá, snad jen plastová neotvíratelná okna plná much, přes něž je návštěvník nucen sledovat výhled do okolí.

GPS souřadnice: 49.92568N, 16.70562E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2008






Předchozí článek: Koldín není Kolín
Následující článek: Zapomenutá vzpoura v Pusté Rybné na Poličsku roku 1797


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Jeden tzv. hrobodomů v LEŽÁKÁCH. Součást pietního místa Ležáky, obce vypálené nacisty 24.6.1942

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Jiljí opata v NASAVRKÁCH.

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: LANŠKROUNSKÝ zámek z druhé poloviny 15. století

ORLICKOÚSTECKO: Klášter HEDEČ - poutní místo nedaleko Králík.

SVITAVSKO: Podzimní krajina na SVITAVSKU.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml