Sdružení přátel Pardubického kraje

Nový lyžařský areál s vyhřívanou lanovkou vzniká pod Bukovou horou

Nová lanová dráha spolu s novou sjezdovkou na Bukové hoře

7.08.2011 Lyžování je stále oblíbenějším sportem a zároveň i odpočinkem. Po období devadesátých let, kdy lyžaři houfně mířili do rakouských a italských lyžařských středisek, nyní areály mohutně investují do zkvalitnění lyžařských center ve snaze přilákat lyžaře zpět z Alp na české kopce. Stejně tak vznikají i zcela nová lyžařská centra, která nabízejí zábavu pro celou rodinu. Jeden z nejznámějších lyžařských areálů Pardubického kraje je lyžařské středisko Čenkovice, které se nachází na západním svahu Bokové hory. Nyní však na opačné straně kopce vyrůstá moderní lyžařský areál nedaleko obce Červená Voda a dokončen bude těsně před vánočními svátky. Obě dvě střediska – Čenkovice i Červená Voda budou propojeny a vytvoří tak jeden velký lyžařský areál „Skiareál Buková hora“ s jedním společným skipasem. Jak nám potvrdil ředitel SKI Parku Červená Voda Mgr. Radek Procházka, nově vznikající lyžařský areál bude svou kvalitou již v letošní sezóně zařazen mezi deset nejkvalitnějších lyžařských středisek v Čechách po boku Špindlerova Mlýna, Harrachova či Liberce.

Hlavním lákadlem areálu bude zcela nová čtyřsedačková lanová dráha s vyhřívanými sedačkami. Ve výběrovém řízení na novou lanovou dráhu zvítězila nabídka italské fi rmy Leitner. Jak podotkl Procházka, tato lanová dráha bude úplně první novou lanovou dráhou fi rmy Leitner, která bude provozována v Česku. Dalších devět lanových drah tohoto výrobce v České republice jsou totiž ojeté lanové dráhy. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ budou vyhřívané sedačky. Jedná se totiž o první vyhřívanou sedačkovou lanovou dráhu u nás. Navíc sedačky budou odpojitelné, což znamená, že nebudou trvale zavěšeny na laně. Večer, po skončení lyžování budou všechny sedačky stahovány do depa. Sem nacouvá všech 118 sedaček rychlostí 0,2 m/s. Ty budou na ráno připraveny bez sněhu, ledu a bez vody. Před zahájením provozu pak budou sedačky natápěny a lyžaři či turisté tak budou nasedat na vyhřáté sedačky. Vytápění bude čtyřokruhové.
A protože po dojezdu do horní či spodní stanice lanové dráhy bude sedačka od lana odepnuta, pro lyžaře či turistu zejména hůře mobilního to bude znamenat značné zjednodušení nástupu a výstupu z lanovky. Nástup a výstup z lanovky totiž bude na Bukové hoře probíhat v klidovém stavu vlastní sedačky. Odpadají tak nástupové koberce, konstrukce sedačky nebouchá při nástupu zákazníky do lýtek apod. Výhodou pak je, že po nacvaknutí sedačky na lano může být přepravní rychlost až dvojnásobná než u jiných lanových drah. Sedačka se rozjede rychlostí 5 m/s, čímž přeprava z dolní stanice na Bukovou horu potrvá pouze šest minut. Šikmá délka lanové dráhy je 1 680 metrů. Lyžař či turista tak nesedí na lanovce dlouho, aby zbytečně nevymrznul. Kromě vytápění je také přínosem skutečnost, že trasa lanové dráhy vede po celou dobu hustým lesním bukovým porostem, tudíž je cestující chráněn před povětrnostními vlivy. Dolů se pak mohou lyžaři vydat buďto po stávajících sjezdovkách v Čenkovicích anebo novou červenou sjezdovkou s délkou více než 2 100 metrů, která díky své šířce a členitosti nabídne lyžařům nevšední lyžařský zážitek. Celková délka sjezdových tratí na Bukové hoře tak činí 6,2 km.
Pro depo lanové dráhy byla postavena poměrně vkusná prosklená budova, která bude sloužit jako technické zázemí, depo, ale i jako nástupní stanice. Pro sociální zázemí či bufet pak byla postavena zajímavá stavba obložená kamenem. Součástí bude také stanice horské služby, hlídání dětských lyžařů, kteří jsou již z lyžování unaveni, chybět nebude ani půjčovna lyží, ski servis, ale ani samoobslužný bufet, kde bude pokrytí Wi-Fi signálem. Tento samoobslužný bufet nebude samozřejmě jedinou možností občerstvení. Součástí areálu je totiž nová restaurace u dojezdu sjezdovky, která obslouží až 140 lidí současně. K dispozici budou jak jídla české kuchyně, tak minutky. Součástí restaurace je i terasa s krytou a nekrytou zónou. V sousedství restaurace vzniká odpočinková zóna s barem, ale i s dětskou loukou s řadou atrakcí a dětskou lyžařskou školou.
Jak nám potvrdil Procházka, není podceněno ani umělé zasněžování, bez kterého se dnes žádný lyžařský areál neobejde, aby tak bylo eliminováno co možná nejvíce riziko nedostatku sněhu. Pro zasněžování je čerpána voda z řeky v Červené Vodě, odkud je tažena v délce 1,5 km v pozinkované švédské oceli a čerpadly čerpána do převaděče. Dále je pak čerpána v délce 2,2 km až na vrchol Bukové hory. Pro zasněžování je počítáno s průtokem 72 litrů za vteřinu. Zbudováno je 30 palpostů, které bude možno osadit sněžnými děly. Pro zasněžování bude k dispozici 12 sněžných kanónů, 11 z nich je nejvyšší kvality, jeden kanón je na dosněžování. Důležitá je i doprava lyžařů do areálu.
Pro parkování jsou připravena parkoviště s celkovou kapacitou 400 aut, počítáno je i se SKI busy. Parkování po obou stranách Bukové hory by mělo být bezplatné. O propojení nově vznikajícího areálu s opačnou stranou Bukové hory a tím i areálu v Čenkovicích se postará krátký vlek na samém vrcholu Bukové hory v nadmořské výšce 985 m n. m. V budoucnu se dokonce předpokládá vybudování hotelu na samém vrcholu Bukové hory.
Skiregion Bukové hory nabízí také lyžařský běžecký areál Buková hora – Suchý vrch s více jak 50 km upravovaných běžeckých tras.

GPS souřadnice: 50.00000N, 16.71666E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2010


Nově vznikající depo lanové dráhy






Předchozí článek: Klášterec nad Orlicí – jeho vznik a nejstarší historie
Následující článek: Rotunda sv. Kateřiny – kaple nebo kostel?


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v DVAKAČOVICÍCH.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Jiljí opata v NASAVRKÁCH.

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Mikuláše a poustevna Fáterka ve VRACLAVI.

ORLICKOÚSTECKO: Budova Muzea řemesel v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Fontána na náměstí ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Hřebčín v KLADRUBECH NAD LABEM je jedním z nejstarších na světě.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml