Sdružení přátel Pardubického kraje

Aquacentrum Pardubice, nejmodernější plavecký areál na východě Čech, se rozrostlo o další bazén


11.07.2019 Dobrá zpráva pro plavce je tu. Pardubice mají dokončený nový pětadvacetimetrový bazén a místní aquacentrum tak vstoupí do nadcházející letní sezony posíleno o další plaveckou plochu. Spolu s letní pláží, která měla loni z důvodu prací na této přístavbě sezonní pauzu, bude pětadvacítka sousedící s padesátkou otevřena od polovina června letošního roku.
Stávající kapacita vnitřního padesátimetrového bazénu již nebyla dostačující, aby pokryla zájem veřejnosti, rekreačních i profesionálních plavců, klubů či škol a posílení v podobě pětadvacítky, zejména nyní před blížícími se letními měsíci, veřejnost jistě uvítá. Práce na přístavbě nového bazénu odstartovaly na přelomu června a července loňského roku, od té doby se prostor mezi výstavním centrem Ideon a letní pláží změnil k nepoznání. Přístavba díky prosklené čelní straně při pohledu zvenku architektonicky navazuje na stávající plavecký areál a plavcům nabízí výhled do korun stromů či na letní pláž. Oba bazény jsou navíc vizuálně propojeny prosklenou stěnou a díky posuvným skleněným dveřím mohou návštěvníci procházet z jedné části areálu do druhé. Interiér přístavby přitom kopíruje prostředí kolem stávající padesátky, tak aby oba prostory působily jednotně, což dokládají například mozaikové lavice po obvodu nového bazénu určené k odpočinku či odkládaní věcí návštěvníků areálu. Zázemí, tedy šatny, sprchy a toalety mají obě vodní plochy společné, což znamená minimální navýšení personálu i nákladů na provoz. Své vlastní zázemí u nového bazénu však mají plavčíci, aby všechny části aquacentra byly pod neustálým dohledem, což uvítají zejména rodiče s dětmi.

Bazén disponuje 6 drahami dlouhými pětadvacet metrů, jeho hloubka se přitom pohybuje v rozmezí od 120 do 160 centimetrů a kromě výuky dětí do nově přistavěné části objektu vedení aquacentra směřuje i další aktivity, zejména plavání pro těhotné ženy, rehabilitaci pro poúrazové stavy, tak cvičení šitá na míru seniorům. Bazén navíc splňuje všechny parametry mezinárodní plavecké federace FINA, tedy parametry nutné k tomu, aby bazén mohl být využíván k tréninkovým účelům. Výstavba a zprovoznění nového bazénu však bylo důležité nejen z hlediska zájmu veřejnosti, ale i kvůli potřebám základních škol, a to z důvodu zavedení povinné plavecké výuky Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy pro žáky prvních stupňů základních škol.
Stavba původního areálu byla zahájena v roce 1959, ovšem od roku 1967 následovala dvanáctiletá pauza a Pardubice se dokončeného areálu dočkaly až v roce 1990. V polovině roku 2010 do areálu opět zamířili řemeslníci, aby jej kompletně zmodernizovali a za necelé dva roky areál proměnili v nejmodernější aquacentrum na východě Čech.
V současné době areál každým rokem přivítá až 500 tisíc návštěvníků, na které zde čekají celkem čtyři zóny s aktivitami pro všechny věkové kategorie či mokré bistro. Rekreační i profesionální plavci mohou potrénovat v padesátimetrovém a od poloviny června také v pětadvacetimetrovém bazénu, rodiny s dětmi nejspíše zamíří do atrakcemi vybavené zóny aqua, kde se kromě jízdy na toboganu či skluzavce mohou nechat unést proudem divoké řeky nebo si vyzkoušet své síly na lezecké stěně. Pro aktivní sportovce je k dispozici fitness zóna s funkční, kardio i strojovou zónou a jedincům zde v případě potřeby poradí i osobní trenér. Příjemnou relaxaci po náročném dni nabízí wellness zóna se saunou, lázněmi či a zájemci si zde mohou dopřát také thajskou masáži, v plaveckém areálu však myslí i na handicapované. Jak padesátimetrový, tak výukový bazén disponují dvěma snadno ovladatelnými zvedáky pro vozíčkáře, pro tělesně postižené je tak aquacentrum jedním z míst, kde mohou rehabilitovat a provádět různá cvičení.
Díky letní pláži, řadě doprovodných akcí a pestrému programu najde v Aquacentru Pardubice vyžití během celého roku opravdu každý.

GPS souřadnice: 50.0337867N, 15.7824964E

Autor: Statutární město Pardubice
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2019








Předchozí článek: Obnova Zámku Pardubice ukáže jeho jedinečnost v českých i evropských souvislostech
Následující článek: Proč zmizel pomník ve Vysokém Lese


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Litomyšlská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je zbytkem městského opevnění.

ORLICKOÚSTECKO: Socha slona je symbolem KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Zámek NOVÉ HRADY u Litomyšle.

SVITAVSKO: Podzimní krajina na SVITAVSKU.

SVITAVSKO: Fontána na náměstí ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml